top of page

SOOME

5. JUUNI 2019
50-min.jpg

Keegi ei sõida ju suvel Lapimaale!

Tundub  üsna veider minna Lapimaale suvel, sest Lapimaaga seonduvad enamasti põhjapõdrad, palju lund ja virmalised. Samas põhjapõdrad on seal olemas suvelgi. Kuna ma veetsin eelmise aasta jaanipäeva Lapimaal, siis ehk suudan ma kedagi veel inspireerida seda imelist kogemust ette võtma ning 24tunnist päeva nautima minna. Mu sõbrannagi ütles mulle enne kui ma reisile läksin, et keegi ei sõida Jaanipäeval Lapimaale. Ja tegelikult käib suvel sealkandis võrdlemisi vähe turiste. Et ma talvist Lapimaad näinud pole, siis saan kiita ainult suvist ja suvine oli lausa nii imeline, et sealt oli raske tagasi tulla ning olen nüüd peaaegu kogu aasta mõelnud, et millal saan sinna uuesti minna! Täispikka reisikirja minu Lapimaa retkest saad lugeda siit, aga täna panen ma teile mõned mõtted, mida seal suvel kindlasti ette võtta võiks.

7. HÜPPA ÜLE PÕHJAPOLAARJOONE

 

Põhjapolaarjoone laiuskraad on 66°33′47.2″ N. Põhjapolaarjoonest põhja pool esineb polaaröö ja polaarpäev, mis saavad võimalikuks tänu maa telje kaldusolekule. Suvise pööripäeva ajal saab polaarpäeva oma silmaga näha, sest päike läheb küll madalale aga ei looju. Ja minu jaoks oli see üks imelisemaid kogemusi - väljas oligi kogu aeg valge!​

Rovaniemis on parimad paigad põhjapolaarjoone ületamiseks:

    Jõuluvana park, kus saab seda teha ainulaadselt maailmas joone alt ja soovi korral osta viie euro eest põhjapolaarjoone ületamise tunnistus.

    Jõuluvana linnak, kus on põhjapolaarjoon samuti hästi märgistatud.

281-min.jpg

Ärge uskuge neid külajutu tasemel infokilde, kus keegi hoiatab 60eurose burgeri eest. Usun, et kui hästi otsida, siis leiab Eestistki sellise hinnaga burksi. Mina seda oma silmaga näinud pole ja ei näinud ka Islandil, aga kes otsib, see leiab. Lava restorani soovitan soojalt, minu jaoks oli see üks parim toiduelamus Islandilt.

Kuid Manilas on siiski midagi, mida mujalt ei leia. Teadsin, et Manilas asub, Hiina järel, üks Aasia parimaid turge, Greenhills, kust leiab absoluutselt kõikide brändide toodangut, tõsi küll, tegemist on siiski replicatega, ei saanud me seal käimata jätta. Hinnatase oli sõltuvalt replica kvaliteedist väga erinev...

Ja nüüd ma avastasin, et olen liikunud ühest äärmusest teise. Paar aastat tagasi oli mul raske teha midagi muud peale vedelemise. Nüüd on mul raske vedeleda. Ja äärmused ei tähenda juba eos midagi head...

Loomulikult häiris mind tema üleolev suhtumine, sest klient ei oska ega pea teenindajale peale vaadates aru saama, kas ta töötab seal või on ta asendaja mujalt. Kohe kui tundsin ebameeldivat reaktsiooni, mis mul tekkis, tunnetasin oma keha ja lähenesin olukorrale empaatlisest, sest tegelikult on see inimene ju õnnetu...

Ühel hetkel hakasin tundma nagu ma oleksin taas depressioonis. Leidsin end mõtlemast, et mul oli elus ju kõik päris hästi, et miks ma siia tulin, nüüd olen tagasi oma kõige hullemas mustas augus. Kaheksandal päeval nutsin ja tundsin, et ma ei taha mediteerida, ma ei taha seal enam olla ja tahan koju ära. Nende tunnetega aitas mul toime tulla õpetaja. Kuna ma sain ise aru, et ma kogen samu emotsioone mida depressiooni ajal, siis...

Please reload

6. MINE JÕULUVANALE KÜLLA

 

       Santa Claus Park - Jõuluvana park on Euroopa Liidu toetusel maa alla ehitatud number kaheksa kujuline linnak. Lastele on seal väga palju tegevust töötubades, kus saab kolme euro eest piparkooki kaunistada, tasuta puidukettast päkapikku valmistada, jõuluvanale kaardi meisterdada, päkapikkude tantsuetendust vaadata, veel on seal keemialabor, jääskulptuuride tuba, ehk siis teha on tõesti palju. Kuigi ma ütlesin, et seal on palju tegevust lastele, siis tegelikult tegin seal isegi kõik töötoad kaasa ja mis siin salata, põnev oli. Lisaks on seal põhjapolaarjoone ületamine ainsana maailmas põhjapolaarjoone alt ning loomulikult võimalus jõuluvanaga kohtuda.

Kulud: Täiskasvanu sissepääs suvel 17 eurot, lastel 13.5 eurot.

    Santa Clause Village - Esialgu ei teadnud me, et Rovaniemis on kaks erinevat võimalust jõuluvanaga kohtumiseks. Jõuluvana linnak on pigem sobilik talviseks külastamiseks, sest talvel on seal rohkem tegevusi. Suvel saab seal ületada põhjapolaarjoont, toita viieeurose sissepääsu eest põhjapõtru, külastada huskyde aedikut, mis on avatud kuni kella neljani. Väisata erinevaid kauplusi ning loomulikult jõuluvana ennast. Talvel on seal veel snowtube’i rada ja jääskulptuuride linnak.

Kulud: Sissepääs linnakusse tasuta, erinevad teenused siiski tasulised.

5. KÄI SAUNAS

       

Lapimaal on väga palju erinevaid saunasid, kus saunamõnusid nautida. Enamik neist eeldavad siiski kalleid ekskursioone (ca 150 eurot inimese kohta), mis viivad sind mõne idüllilise järve kaldale, kus asub suitsusaun.

Kuid üks mõnusaim paik Rovaniemis on Kesärafla Sauna, mis on muide täiesti tasuta! Tegemist on puuküttega, meeste ja naiste ühissaunaga, mis mahutab vähemalt 20 inimest. Tänu puuküttele on saun mahe ja Soome saunale omase korraliku temperatuuriga. Sauna kõrval asub restoran, kus pakutakse külastajatele majutust ning saunatajatele maitsvaid burgereid ja grill-liha. Sauna ees laiub jõgi, kuhu iga soovija saab end kasta. Tõeliselt mõnus paik, mida võiks Rovaniemis viibides külastada lausa igal õhtul!

Vaata lisaks: Enamike tuuride ja tuuripakkujade kohta leiab asjalikku infot siit.

Esimene päikeseline hommik

4. MINE VAATA KESKÖÖPÄIKEST

       

Keskööpäike on fenomen, mida võib suvel näha põhjapolaarjoonel ning sealt ülespoole. Rovaniemis näeb keskööpäikest kuuendast juunist seitsmenda juulini. Kõige kõrgemal on keskööpäike aga suvisel pööripäeval 21.- 22. juunil, kui päike ei kaogi horisondi taha.

Rovaniemis on keskööpäikese vaatlemiseks ühed parimad paigad:

    Ounsvaara Fell on vaatetorn, millelt on hea keskööpäikest imetleda. Tornini jõudmiseks peab ligemale ühe kilomeetri metsas kõndima. Meie kasutasime google maps-i, et olla kindlad kas läheme ikka õiges suunas. Torni leiad kui trükid sisse google maps otsingusse Näkölatorni, Rovaniemi.

    Kesklinna juures on sild, millelt on keskööpäike isegi kõige paremini nähtav. Silla leiab üles nimega Jätkänkynttilä (“Lumberjack’s Candle”).

348.jpg

3. NAUDI POLAARPÄEVA

       

Polaarpäeva saab muidugi nautida ka keskööpäikest imetledes, aga siinkohal pean ma nautimise all silmas seda, et võta 24h pikkusest päevast viimast.

Polaarpäeva ajal on võimalik kella vaatamata looduses aega veeta, pimedaks ei lähe ning sinul on vaja hoolitseda ainult selle eest, et endal piisavalt vett ja süüa kaasas oleks.

Mida polaarpäevaga ette võtta:

    Rendi kanuu või mine instruktoriga sõitma: https://www.visitrovaniemi.fi/activity-category/summer-adventures/canoeing-kayaking/

    Mine SUP-i lauaga sõitma: https://www.visitrovaniemi.fi/activity/sup-boards-rent/

    Võta ette öine matk ja naudi südaöist linnulaulu ja vaikust   

    Mine ujuma mõnda imelisse järve või jõkke, milliseid on Lapimaal väga palju. Rovaniemis on Kemijoki ja Ounasjoki jõed. Rand asub Valdermari restorani lähedal, paremal pool Jätkänkynttilä sillast.