top of page

WOWYAGER

MIS PÕHJUSTAS MINUL

UNETUST?

30. MAI 2019
IMG_21157-min.jpg

Väsimusest süda paha, aga uinuda ei suuda

Minu elus on olnud perioode, mil ma magan kehvasti ja mil ma magan väga kehvasti. Praegune aeg õnneks ei kuulu nende kahe hulka. Sellegipoolest olen alati kadestanud inimesi, kes jäävad magama niipea, kui nad pea padjale panevad. Viimastel kuudel on magama minek minugi jaoks aina lihtsamaks ja lihtsamaks muutunud ning seda põhjusel, et ma võtsin tõsiselt käsile kehva uinumise oma elust välja juurimise.

 

Ma ei saa öelda, et ma täiesti unetu olen olnud, sest ma tean inimesi, kes ei jäägi üldse magama ning nende elu segab väga tõsine insomnia. Minu üks suurim probleem oli just uinumine. Mäletan näiteks aega, kui pea neli kuud jutti läksin ma igal õhtul hirmuga voodisse, et kui kaua siis täna mul uinumine aega võtab. Võisin olla kuitahes väsinud, lausa nii, et mul võis väsimusest tekkida meeletu peavalu või süda pahaks minna, aga magama jäämine võttis aega ikka poolteist kuni kolm tundi. Teate küll seda tunnet, kui uni läheb ära juba selle pärast, et lähete närvi, sest ei suuda magama jääda. Minu jaoks oli see tunne väga tuttav.

Kas telefon mõjutab minu und

 

Unearsti juurde ma oma murega ei pöördunud, sest ma ei tundnud tol ajal, et asi nii tõsine oli. Kuigi tagantjärele mõeldes oleksin pöördudes kindlasti kiiremini ja professionaalsemat abi saanud. Siiski hakkasin ise paremaks uneks mõningaid ümberkorraldusi tegema. Palju on räägitud, et telefonide, arvutite ja tahvelarvutite ekraanide sinine valgus segab meie ajukeemia normaalset toimimist.

Mis on sinine valgus?

 

Elektromagneetiline spekter varieerub madala energiaga raadiolainetest kõrge energiaga gammalaineteni. Värvid, mida meie silmad näevad, moodustavad tegelikult väga väikese osa sellest spektrist. Sinist värvi valguse lainepikkus hajub lihtsamini, kui mõnd teist värvi lainepikkused ning seetõttu näeme me taevast ja suuri veekogusid sinisena. Suurim sinise valguse allikas on päike ja loomulikult on meie kehad programmeeritud sellele valgusele reageerima.

 

Päevasel ajal aitab päikesevalgus parandada meie tähelepanuvõimet, mälu, energia taset, reaktsiooni aega ja loomulikult meie tuju. Päikesevalgus ongi meie keha jaoks signaal, et me oleksime ärkvel. Kui sinist valgust meieni ei jõua, saab meie keha signaali, et peame puhkama. Ja nüüd jõuamegi probleemini - enam ei saa meie keha sinist valgust ainult loomulikul moel, sest meid ümbritseb väga palju tehislikke sinise valguse allikaid, nagu näiteks LED ja erinevad ekraanid, mis annavad kehale vastuolulisi signaale. Sinine valgus pärsib ajus melatoniini vabanemist ja see omakorda halvendab une kvaliteeti.

Kui minu pikaajaline suhe purunes ja süda murdus, olin ma oma elu kõige suuremas segaduses. Ma ei saanud aru, mis läks valesti, miks läks valesti, kes tegi valesti, mida oleks saanud muuta ja paremini teha. Aga üsna kohe sain ma aru, et ma tahan neile küsimustele vastuseid leida ja vastuste saamiseks ei kulunudki palju aega...

Lootsin, et järgmine tervendus või kristalliteraapia annab mulle selle kauaoodatud selguse. Võin teile kinnitada, et ma pettusin absoluutselt iga kord ja minus kasvas frustratsioon, depressioon ning sinna juurde tekkis mõte, et mis minul siis viga on, miks minuga neid muutusi ei toimu?

Ma ei kujuta ette kui palju munamaske ma lapsepõlves juustele tegin, unistades, et juuksed kasvaksid tagumikuni nagu minu sõbranna emal olid! Olen alati juuste eest hästi hoolt kandnud, välja arvatud üksikud libastumised. Nagu näiteks siis, kui olin kolmteist ning poe värviga juuksed salaja blondiks värvisin ning endalegi üllatuseks sain pärast esimest pesukorda hoopis kassipissi kollase värvitooni, kuna...

Kuna ma veetsin eelmise aasta jaanipäeva Lapimaal, siis ehk suudan ma kedagi veel inspireerida seda imelist kogemust ette võtma ning 24tunnist päeva nautima minna. Tegelikult käib suvel sealkandis võrdlemisi vähe turiste. Et ma talvist Lapimaad näinud pole, siis saan kiita ainult suvist ja suvine oli lausa nii imeline, et sealt oli raske tagasi tulla, olen nüüd...

Ma ei ole sellest varem avalikult rääkinud, aga kolm aastat tagasi tehti mulle immunoloogi juures kõik võimalikud testid ning selgus, et mul on IGG alaklassis antikehade puudus, just selles osas, mis on vastuvõtlik ülemiste hingamisteede haigustele. Diagnoosiks - immuunpuudulikkus ja...

Please reload

Helen109-min.jpg

Kuidas ma oma une kvaliteedi parandamist alustasin?

 

   Vähemalt pool aastat tagasi panin ma oma telefoni ekraanile alaliselt peale sinise valguse filtri- Esialgu tegin seda vaid õhtuti, aga siis otsustasin, et mida vähem minu silmad kunstliku valgusega kokku puutuvad, seda parem.

   

   Varem oli mul komme enne magama minekut veel arvutist mõnda seriaali vaadata, et mõte täiesti välja lülitada, aga reaalsuses mõjus see täiesti vastupidiselt. Seega harjutasin halva kombe välja ning nüüd ei kasuta ma enam õhtuti arvutit.

 

   Selleks, et sinine valgus meie unerütmi ei häiriks peame vältima ekraanide vaatamist vähemalt tund või kaks enne magama minekut. Ma tean, et see tundub keeruline, aga mina püüan seda rakendada ja lugeda enne magama minekut hoopis raamatut. Kui te olete seda isegi teinud, siis teate, et uni on tõesti sügavam ja rahulikum, kui anda enne uinumist silmadele sinisest valgusest puhkust.

 

   Kasutage magamistoas soojemat valgust ja kollakama tooniga LED-pirne. Mina vahetasin kõik oma ereda valgusega lambipirnid välja ning õhtuti kasutan magamistoas ainult pisikest sooja valgusega lampi ning mul on sügava põhjaga küünlajalg, mis annab samuti ruumi väga pehme ja sooja tooni valguse.

Kui uni on endiselt rahutu?

 

Loomulikult mõjutab une kvaliteeti üldine stressitase, seega ei aita une kvaliteeti parandada ainult sinise valguse allikate välja juurimine. Kuid kindlasti oli minul sellest abi, kui hakkasin teadlikult kunstlikke sinise valguse allikaid õhtuti vältima, sest enam ei olnud ma igal õhtul hirmul, et kui kaua ma nüüd voodis vähkren, enne kui magama jään. Oli päevi, mil uinusin juba minutgitega, mitte enam tundidega.

Mis aitab minul ärevust maandada?

 

Umbes pool aastat tagasi, kui minu elus toimusid suured muutused ja koos esialgse stressitaseme tõusuga toimus hiljem tohutu stressitaseme langus, sest hakkasin endale iga päev tähelepanu pöörama. Näiteks igapäevased jalutuskäigud tõid minu ellu väga suure muutuse, kuna kõrge ärevuse tase mõjutab väga otseselt une kvaliteeti ja jalutamise ühtlane rütm toob ärevuse alla. Seega lisaks sinisest valgusest teadlikuks saamisele, tegin ma oma elukorralduses veel mitmeid muudatusi. Jalutan iga päev metsas vähemalt tunni, kui ma jalutama ei jõua, siis toon kehas ärevust alla mõnel muul viisil, näiteks teen vanni, tantsin jms.

türisalupank-152-min.jpg

Minu öised ärkamised

 

Ma kipun olema see inimene, kellel tulevad täpselt enne magama jäämist või öösel ärgates meelde kõik kohustused, mis vajavad täitmist - uue laulu meloodiad, sõnad, peas hakkavad end valmis kirjutama blogipostitused jne. Sellega jõudsingi oma teise mureni, ma ärkan peaaegu igal öösel üles. Kas selleks, et minna pissile või läheb mul niisama korraks uni ära. Ja kui ma kohe uuesti magama ei jää, siis keerutan ma end voodis vähemalt kaks tundi. Võite ette kujutada, kui ebamugav see on, kui uinumine on niisamagi keeruline ja siis magama jäänuna, ärkad ikka öösel üles, et sama protsess uuesti läbi teha.

 

Mis aitas mul stressitaset langetada

 

Loomulikult raskendab järgmise päeva kohustustele mõtlemine veel omakorda magama jäämist. Vältimaks vähemalt seda, et ma öösel järgmise päeva kohustuste peale mõtlen, hakkasin kõiki oma kohustusi üles märkima. Tõepoolest kõiki - mis kirjadele mul veel vastamata on, kus ma pean käima, mida ostma ning see aitab. Minu stressitase on madalam, sest ma tean, et kõik pooleliolevad kohustused on kenasti kirjas. Lisaks püüan asju mitte edasi lükata. Kunagi oli mul komme kõikidele kirjadele vastamine lükata kaugesse tulevikku, nüüd teen seda võimalusel kohe. Alati muidugi ainult neist muudatustest ei piisa, sest need ei ole minu ärkamise algpõhjusteks, aga kindlasti on tänu sellele minu stressitase langenud.

Magamistuba olgu magamiseks

 

Kuna olen sel aastal palju reisinud ja kodust eemal olnud, hakkasin ma tähele panema seaduspärasust, et ma magan mujal paremini. Selle üheks põhjuseks on kindlasti fakt, et inimesed kipuvad magamistuppa kaasa tooma muud elu. Näiteks seda postitustki kirjutan ma voodis istudes, kuigi ma üritan voodis töö tegemist vältida, siis aegajalt ikka patustan selle vastu. Meie ajus on väga palju alateadlikke programme ning kui inimesed seovad magamistoa muude tegevustega, siis saab meie keha vastuolulisi signaale. Unearstidki soovitavad magamistoa jätta ainult magamiseks ning televiisorid, arvutid ja muud ekraanid magamistoast täiesti eemaldada. Kuid arusaadavalt elavad paljud üsna kitsastes tingimustes ja seetõttu kasutatakse magamistoa ruumi ka telekataga lõõgastumiseks jne.

IMG_2055.jpg

Miks ma kodust eemal paremini magan?

 

Võib ju mõelda, et reisidel magamegi paremini, sest toimetame päeval palju ringi, väsitame end ära ning õhtul vajume voodisse nagu notid. Minu reisid aga pole alati päris sellised, et ma oleksin õhtuks meeletult väsinud ja vajuksin surmväsinuna voodisse. Seega mõistsin, et järelikult olen ma midagi tähelepanuta jätnud, sest minu unekvaliteedis mängib rolli ju veel voodi, milles magan, padjad, tekk, madrats jne. Et minu kass armastab magada mu pea peal, siis sain aru, et mu sulepadi vajub mu pea ja tema keha raskuse all nii madalaks, et ma peaaegu ei tunnegi enam patja oma pea all. Kui magan nii sügavalt, et ma öösel palju magamisasendit ei vaheta, siis ärkangi hommikuti valuga alaseljas ja abaluude vahel. Ühe variandina võib katsetada lemmikloomade magamistoast välja jätmist, aga kui ma seda proovisin, sain aru, et minu kass mõjub mulle pigem rahustavalt ning aitab magama jääda, seega otsustasin pigem oma padja välja vahetamise kasuks.

Kas uus padi aitab mul paremini uinuda?

 

Küsisin isegi Instagramis oma jälgijatelt nõu, et missuguseid patju nemad soovitavad ning soovitusi tuli tõesti palju. Alustades memory foam patjadest, millega harjumine pidi võtma aega paar nädalat, aga mis pidid väga head olema. Käisin poodides ja katsusin ka memory foam patju, aga ma lihtsalt ei kujutanud ette end nendel magamas. Minu senine padi oli sulepadi, siis otsustasin, et lähen tagasi vatiinipadjale. Soovitustest jäi kõlama Joutsen, mis on firma, mille patjasid kasutatakse paljudes hotellides ning kuna võõrsil magamisega olid mul head kogemused, otsustasin selle väljamineku teha. Joutseni padjad on üsna kallid, aga kahtlemata on see investeering esiteks pikkadeks aastateks ja teiseks enda parema elukvaliteedi jaoks.

IMG_2122 (1)-min.jpg

Kas minu halvas unes mängis rolli hoopis vana madrats?

 

Magasin uue padjaga umbes kuu, kui leidsin SleepAngel padja, mis on suletud padi ja ei lase padja sisse koguneda tolmulestadel, allergeenidel ega haigustekitajatel. Kuna minu nina limaskestad on allergikule sarnased, siis otsustasin taaskord patja vahetada, just oma tervisele mõeldes. Uinusin taas veidike paremini, aga hommikuti ärkasin ikka kange seljaga. Mul oli tunne, et abaluude vahel on justkui närvivalu ning käisin mõned korrad massaažis, kuid selg oli endiselt kange.

 

Paar kuud tagasi Abu Dhabis reisil olles, kui ma ööbisin tõeliselt kvaliteetses luksushotellis, siis turgatas mulle korraks pähe mõte, et ehk on viga hoopis minu madratsis, sest reisil olles minu selg ei valutanud. Kui ma kodus ikka oma kangest seljast lahti ei saanud, siis viisin end veidi põhjalikumalt kurssi madratsite hingeeluga. Minu vana madrats oli juba kaheksa aastat vana! Ma ei olnud sellele üldse mõelnud ja kui arvutama hakkasin, siis ehmusin isegi, sest see on ikka päris pikk aeg. Ja soovituslik aeg madratsi välja vahetamiseks on 5-7 aastat. Ilmselgelt oli minu vana madrats oma aja juba ära elanud.

Katkised vedrud vanas madratsis

 

Lisaks oli minu vana madrats üsna pehme. Magades ei tohiks tegelikult seljaalune olla liiga pehme ega liiga konarlik. Inimeste kehaehitus on üsna erinev, kuid lülisammas peab olema sirge, et vereringe, lihased ning luustik saaksid magamise ajal taastuda. Kui ma oma vana madratsit inspekteerima hakkasin ja kattemadratsi pealt ära võtsin, siis ma ausalt öeldes ehmusin ja olin isegi veidi pahane enda peale, et kuidas ma varem ei olnud taibanud oma madratsit vaadata. Täpselt minu selja all oli minu madrats täiesti ära vajunud. Vedru oli ilmselt katki, sest minu seljaalusel alal olid korralikud lohud ja muhud. Saingi vastuse oma küsimusele, miks on mu selg hommikuti kange ning miks on mul abaluude vahel närvivalu.

Mille järgi uus madrats valida

Lugesin veidi ortopeedide soovitusi, et missugune madrats on universaalselt kõige parem. Kuigi inimeste soovid on erinevad, siis mina sain aru, et sama pehmet madratsit nagu mul oli, ma enam ei taha, samuti polnud mul häid kogemusi vedrudega, seega otsustasin, et valin madratsi, mis on jäigem ja kohandub minu keha järgi. Kuigi ma ei ole allergik, siis olen hakanud jälgima, et võimalusel valida tooteid, mis allergikutele sobivad. Seda lihtsalt põhjusel, et minu nina limaskest on samasuguse tundlikkusega nagu allergikutel ning kuna olen aasta jooksul üheksa korda põskkoopapõletikku põdenud, siis pigem ma väldin igasuguseid ärritajaid. Samal põhjusel ostsin endale eelmainitud suletud padja. Käisin veidike poodides tutvumas ja proovimas, aga lõpuks jõudsin ikkagi internetti, sest ma olen see inimene, kes üldse ei viitsi poodlemas käia. Mind lihtsalt väsitab poest poodi käimine.

Vedruvaba tehnoloogia ja memory foam

 

Küsisin taaskord nõu oma Instagrami jälgijatelt ning erinevaid soovitusi tuli palju, aga peale jäi täpselt sama soovitus, milleni ma ka ise jõudnud olin - vedruvaba tehnoloogia ja memory foam. Lõpuks tegin oma valiku kolme enim soovitatud tootja vahel, Dormeo, Napsie ja Sleepwell. Lõpliku valiku tegemisele aitas kaasa sõbranna soovitus, hind ning see, et eelistan alati võimalusel eestimaist või Euroopast tulnud toodangut. Mind kõnetas väga Napsie vedruvaba tehnoloogia, et madrats reaalselt kohandubki minu pooside järgi, kuna madratsil on vahtmälu, samuti on tegemist hüpoallergeense madratsiga ning tegin otsuse katsetada ning valisin uueks madratsiks Napsie.

Ma ei ole varem osanud midagi arvata vahtmäluga madratsitest, sest olen alati ainult klassikalist madratsit kasutanud, aga ma olen väga positiivselt üllatunud. Juba esimese kuuga saan öelda, et isegi pärast kümnetunnist und ei ole mu selg enam valus! Tagantjärele tundub see nii lihtne, et kuidas ma kohe sellele ei mõelnud, et madrats, millel ma magan, on ju nii oluline kvaliteetse une jaoks, aga parem hilja kui mitte kunagi!

Uue madratsiga uus elu!

 

Ma tõesti ei tea, kas see on lihtsalt kokkusattumus, aga viimased kuu aega on mu energiatase üle mõistuse kõrge. Ilmselt kevadel ning valgematel õhtutel on samuti selles oma osa, aga ma julgen väita, et selles on oluline roll ka kvaliteetsemal unel. Mul on tunne, nagu keegi oleks mulle täiendava elektripatarei sisse pannud, sest ma tõesti olen nagu elektrijänes. Kuna ma olen inimene, kes usub, et asjadki salvestavad endasse vana energiat, siis minu jaoks algas madratsi välja vahetamisega justkui uus elu. Viskasin oma magamistoast kõik vana koos vana madratsiga välja ja tunnen, kuidas kogu see muutus on mulle igas mõttes hästi mõjunud!

bottom of page