top of page

WOWYAGER

MIS PÕHJUSTAS MINUL

UNETUST?

30. MAI 2019
IMG_21157-min.jpg

Väsimusest süda paha, aga uinuda ei suuda

Minu elus on olnud perioode, mil ma magan kehvasti ja mil ma magan väga kehvasti. Praegune aeg õnneks ei kuulu nende kahe hulka. Sellegipoolest olen alati kadestanud inimesi, kes jäävad magama niipea, kui nad pea padjale panevad. Viimastel kuudel on magama minek minugi jaoks aina lihtsamaks ja lihtsamaks muutunud ning seda põhjusel, et ma võtsin tõsiselt käsile kehva uinumise oma elust välja juurimise.

 

Ma ei saa öelda, et ma täiesti unetu olen olnud, sest ma tean inimesi, kes ei jäägi üldse magama ning nende elu segab väga tõsine insomnia. Minu üks suurim probleem oli just uinumine. Mäletan näiteks aega, kui pea neli kuud jutti läksin ma igal õhtul hirmuga voodisse, et kui kaua siis täna mul uinumine aega võtab. Võisin olla kuitahes väsinud, lausa nii, et mul võis väsimusest tekkida meeletu peavalu või süda pahaks minna, aga magama jäämine võttis aega ikka poolteist kuni kolm tundi. Teate küll seda tunnet, kui uni läheb ära juba selle pärast, et lähete närvi, sest ei suuda magama jääda. Minu jaoks oli see tunne väga tuttav.

Kas telefon mõjutab minu und

 

Unearsti juurde ma oma murega ei pöördunud, sest ma ei tundnud tol ajal, et asi nii tõsine oli. Kuigi tagantjärele mõeldes oleksin pöördudes kindlasti kiiremini ja professionaalsemat abi saanud. Siiski hakkasin ise paremaks uneks mõningaid ümberkorraldusi tegema. Palju on räägitud, et telefonide, arvutite ja tahvelarvutite ekraanide sinine valgus segab meie ajukeemia normaalset toimimist.

Mis on sinine valgus?

 

Elektromagneetiline spekter varieerub madala energiaga raadiolainetest kõrge energiaga gammalaineteni. Värvid, mida meie silmad näevad, moodustavad tegelikult väga väikese osa sellest spektrist. Sinist värvi valguse lainepikkus hajub lihtsamini, kui mõnd teist värvi lainepikkused ning seetõttu näeme me taevast ja suuri veekogusid sinisena. Suurim sinise valguse allikas on päike ja loomulikult on meie kehad programmeeritud sellele valgusele reageerima.

 

Päevasel ajal aitab päikesevalgus parandada meie tähelepanuvõimet, mälu, energia taset, reaktsiooni aega ja loomulikult meie tuju. Päikesevalgus ongi meie keha jaoks signaal, et me oleksime ärkvel. Kui sinist valgust meieni ei jõua, saab meie keha signaali, et peame puhkama. Ja nüüd jõuamegi probleemini - enam ei saa meie keha sinist valgust ainult loomulikul moel, sest meid ümbritseb väga palju tehislikke sinise valguse allikaid, nagu näiteks LED ja erinevad ekraanid, mis annavad kehale vastuolulisi signaale. Sinine valgus pärsib ajus melatoniini vabanemist ja see omakorda halvendab une kvaliteeti.

Kui minu pikaajaline suhe purunes ja süda murdus, olin ma oma elu kõige suuremas segaduses. Ma ei saanud aru, mis läks valesti, miks läks valesti, kes tegi valesti, mida oleks saanud muuta ja paremini teha. Aga üsna kohe sain ma aru, et ma tahan neile küsimustele vastuseid leida ja vastuste saamiseks ei kulunudki palju aega...

Lootsin, et järgmine tervendus või kristalliteraapia annab mulle selle kauaoodatud selguse. Võin teile kinnitada, et ma pettusin absoluutselt iga kord ja minus kasvas frustratsioon, depressioon ning sinna juurde tekkis mõte, et mis minul siis viga on, miks minuga neid muutusi ei toimu?

Ma ei kujuta ette kui palju munamaske ma lapsepõlves juustele tegin, unistades, et juuksed kasvaksid tagumikuni nagu minu sõbranna emal olid! Olen alati juuste eest hästi hoolt kandnud, välja arvatud üksikud libastumised. Nagu näiteks siis, kui olin kolmteist ning poe värviga juuksed salaja blondiks värvisin ning endalegi üllatuseks sain pärast esimest pesukorda hoopis kassipissi kollase värvitooni, kuna...

Kuna ma veetsin eelmise aasta jaanipäeva Lapimaal, siis ehk suudan ma kedagi veel inspireerida seda imelist kogemust ette võtma ning 24tunnist päeva nautima minna. Tegelikult käib suvel sealkandis võrdlemisi vähe turiste. Et ma talvist Lapimaad näinud pole, siis saan kiita ainult suvist ja suvine oli lausa nii imeline, et sealt oli raske tagasi tulla, olen nüüd...

Ma ei ole sellest varem avalikult rääkinud, aga kolm aastat tagasi tehti mulle immunoloogi juures kõik võimalikud testid ning selgus, et mul on IGG alaklassis antikehade puudus, just selles osas, mis on vastuvõtlik ülemiste hingamisteede haigustele. Diagnoosiks - immuunpuudulikkus ja...

Please reload

Helen109-min.jpg

Kuidas ma oma une kvaliteedi parandamist alustasin?

 

   Vähemalt pool aastat tagasi panin ma oma telefoni ekraanile alaliselt peale sinise valguse filtri- Esialgu tegin seda vaid õhtuti, aga siis otsustasin, et mida vähem minu silmad kunstliku valgusega kokku puutuvad, seda parem.

   

   Varem oli mul komme enne magama minekut veel arvutist mõnda seriaali vaadata, et mõte täiesti välja lülitada, aga reaalsuses mõjus see täiesti vastupidiselt. Seega harjutasin halva kombe välja ning nüüd ei kasuta ma enam õhtuti arvutit.

 

   Selleks, et sinine valgus meie unerütmi ei häiriks peame vältima ekraanide vaatamist vähemalt tund või kaks enne magama minekut. Ma tean, et see tundub keeruline, aga mina püüan seda rakendada ja lugeda enne magama minekut hoopis raamatut. Kui te olete seda isegi teinud, siis teate, et uni on tõesti sügavam ja rahulikum, kui anda enne uinumist silmadele sinisest valgusest puhkust.

 

   Kasutage magamistoas soojemat valgust ja kollakama tooniga LED-pirne. Mina vahetasin kõik oma ereda valgusega lambipirnid välja ning õhtuti kasutan magamistoas ainult pisikest sooja valgusega lampi ning mul on sügava põhjaga küünlajalg, mis annab samuti ruumi väga pehme ja sooja tooni valguse.

Kui uni on endiselt rahutu?

 

Loomulikult mõjutab une kvaliteeti üldine stressitase, seega ei aita une kvaliteeti parandada ainult sinise valguse allikate välja juurimine. Kuid kindlasti oli minul sellest abi, kui hakkasin teadlikult kunstlikke sinise valguse allikaid õhtuti vältima, sest enam ei olnud ma igal õhtul hirmul, et kui kaua ma nüüd voodis vähkren, enne kui magama jään. Oli päevi, mil uinusin juba minutgitega, mitte enam tundidega.

Mis aitab minul ärevust maandada?

 

Umbes pool aastat tagasi, kui minu elus toimusid suured muutused ja koos esialgse stressitaseme tõusuga toimus hiljem tohutu stressitaseme langus, sest hakkasin endale iga päev tähelepanu pöörama. Näiteks igapäevased jalutuskäigud tõid minu ellu väga suure muutuse, kuna kõrge ärevuse tase mõjutab väga otseselt une kvaliteeti ja jalutamise ühtlane rütm toob ärevuse alla. Seega lisaks sinisest valgusest teadlikuks saamisele, tegin ma oma elukorralduses veel mitmeid muudatusi. Jalutan iga päev metsas vähemalt tunni, kui ma jalutama ei jõua, siis toon kehas ärevust alla mõnel muul viisil, näiteks teen vanni, tantsin jms.

türisalupank-152-min.jpg

Minu öised ärkamised

 

Ma kipun olema see inimene, kellel tulevad täpselt enne magama jäämist või öösel ärgates meelde kõik kohustused, mis vajavad täitmist - uue laulu meloodiad, sõnad, peas hakkavad end valmis kirjutama blogipostitused jne. Sellega jõudsingi oma teise mureni, ma ärkan peaaegu igal öösel üles. Kas selleks, et minna pissile või läheb mul niisama korraks uni ära. Ja kui ma kohe uuesti magama ei jää, siis keerutan ma end voodis vähemalt kaks tundi. Võite ette kujutada, kui ebamugav see on, kui uinumine on niisamagi keeruline ja siis magama jäänuna, ärkad ikka öösel üles, et sama protsess uuesti läbi teha.

 

Mis aitas mul stressitaset langetada

 

Loomulikult raskendab järgmise päeva kohustustele mõtlemine veel omakorda magama jäämist. Vältimaks vähemalt seda, et ma öösel järgmise päeva kohustuste peale mõtlen, hakkasin kõiki oma kohustusi üles märkima. Tõepoolest kõiki - mis kirjadele mul veel vastamata on, kus ma pean käima, mida ostma ning see aitab. Minu stressitase on madalam, sest ma tean, et kõik pooleliolevad kohustused on kenasti kirjas. Lisaks püüan asju mitte edasi lükata. Kunagi oli mul komme kõikidele kirjadele vastamine lükata kaugesse tulevikku, nüüd teen seda võimalusel kohe. Alati muidugi ainult neist muudatustest ei piisa, sest need ei ole minu ärkamise algpõhjusteks, aga kindlasti on tänu sellele minu stressitase langenud.

Magamistuba olgu magamiseks

 

Kuna olen sel aastal palju reisinud ja kodust eemal olnud, hakkasin ma tähele panema seaduspärasust, et ma magan mujal paremini. Selle üheks põhjuseks on kindlasti fakt, et inimesed kipuvad magamistuppa kaasa tooma muud elu. Näiteks seda postitustki kirjutan ma voodis istudes, kuigi ma üritan voodis töö tegemist vältida, siis aegajalt ikka patustan selle vastu. Meie ajus on väga palju alateadlikke programme ning kui inimesed seovad magamistoa muude tegevustega, siis saab meie keha vastuolulisi signaale. Unearstidki soovitavad magamistoa jätta ainult magamiseks ning televiisorid, arvutid ja muud ekraanid magamistoast täiesti eemaldada. Kuid arusaadavalt elavad paljud üsna kitsastes tingimustes ja seetõttu kasutatakse magamistoa ruumi ka telekataga lõõgastumiseks jne.

IMG_2055.jpg

Miks ma kodust eemal paremini magan?

 

Võib ju mõelda, et reisidel magamegi paremini, sest toimetame päeval palju ringi, väsitame end ära ning õhtul vajume voodisse nagu notid. Minu reisid aga pole alati päris sellised, et ma oleksin õhtuks meeletult väsinud ja vajuksin surmväsinuna voodisse. Seega mõistsin, et järelikult olen ma midagi tähelepanuta jätnud, sest minu unekvaliteedis mängib rolli ju veel voodi, milles magan, padjad, tekk, madrats jne. Et minu kass armastab magada mu pea peal, siis sain aru, et mu sulepadi vajub mu pea ja tema keha raskuse all nii madalaks, et ma peaaegu ei tunnegi enam patja oma pea all. Kui magan nii sügavalt, et ma öösel palju magamisasendit ei vaheta, siis ärkangi hommikuti valuga alaseljas ja abaluude vahel. Ühe variandina võib katsetada lemmikloomade magamistoast välja jätmist, aga kui ma seda proovisin, sain aru, et minu kass mõjub mulle pigem rahustavalt ning aitab magama jääda, seega otsustasin pigem oma padja välja vahetamise kasuks.