top of page

WOWYAGER

KAS VÄRVID MÕJUTAVAD MEIE EMOTSIOONE VÕI VASTUPIDI

27. JAANUAR 2018
Kuni 22 eluaastani pidasin ma eduks ekslikult materiaalset rikkust

MIS TÄHISTAS MINU JAOKS VABADUST?

Minu elus on olnud aeg mil ma kandsin ühte musta pulloveri 2 aastat järjest. Ma ausalt ei liialda. Mu sõbrad viskavad ikka veel selle üle nalja. Ma olin depressiivne ning kuna mul ei olenud ka rahalisi võimalusi uute riiete soetamiseks, siis ma tõesti kandsin peaaegu iga päev, 2 aastat jutti, seda sama musta dzemprit. Eesti lühikesed suved olid ainus erand.

Sel ajal olin ma inimene kes sõitis luksusautoga ning investeeris kogu oma raha autosse. Ma tegin tihti enda kulul nalja, et mul on Lexus aga raha bensiini jaoks enam ei jätku. Olin siis just välja astunud suhtest ning töötasin nina verel, et see auto endale osta. Kõlab tõeliselt rumalalt, aga tagasi vaadates saan ma suurepäraselt aru miks see auto minu jaoks niivõrd oluline oli. Tähtis ei olnud mitte auto ise, vaid VABADUS, mida auto minu jaoks esindas. See polnud küll päris sama visioon, mida ma lapsepõlves endale ette kujutasin, kui materiaalsest vabadusest unistasin, kuid minu unistuste auto oli täiesti minu oma, iga sent sellest ja see andis omakorda mulle tol perioodil lootuse helgemaks tulevikuks. Üsna koomiline vaatepilt muidugi, mina sõitmas ringi oma Lexuses, oma ainsa musta pulloveriga. 

PS! Lisaks kandsin ma ka mustasid teksaseid, musta mantlit, salli, kotti, võiksin seda nimekirja lõputult jätkata, sest kõik mida ma kandsin oli must.

Kuni 22 eluaastani pidasin ma eduks ekslikult materiaalset rikkust

MILLAL TOIMUS MINU RIIETUSE VALIKUS MUUTUS?

Ma mõtlesin sellele ajale tagasi mõne kuu eest, kui nägin musti pükse, mis olid väga ägeda tegumoega aga tabasin end mõttelt, et coolid püksid aga nii igav värv. Seejärel  mõtisklesin, et mis ajast minule enam must värv ei meeldi, samal momendil vaatasin üle enda seljas olevad riided - tumepunased teksad, valge T-särk, kreemvalge kampsun ja mul tõesti ei olnud seljas mitte ühtegi musta värvi riideeset. 

Hiljem käisin oma riidekapis sama pilguga ning ühine nimetaja oli värv - punane, sinine, hall, roheline, esindatud oli vist iga spektrum vikerkaarest!

Ja ma ei olnud isegi tähele pannud millal toimus minu riietuse värvivalikus totaalne muutus, täiesti mustast värviliseks. See juhtus aegamööda ning kui minu elust kadus depressioon tulid ellu ka värvid tagasi, nii kaudses kui otseses mõttes. Ma üritasin välja mõelda, et kuidas siis ikkagi minu jaoks oli, kas minu emotsioonid mõjutasid värve millega ma end ümbritsesin, või ka vastupidi? 

Kuni 22 eluaastani pidasin ma eduks ekslikult materiaalset rikkust

Seda kirjutades lähevad mul silmad märjaks, sest on raske sõnadesse panna, kui valus on mul loengutel näha tüdrukuid, kes loengu ajal nutama puhkevad. Enamasti toovad meie oma kogemused, või laulud mida me esitame, mõnele õpilasele meelde tema valusaid kogemusi. Või kogevad nad siiani vägivalda igapäevaselt...

Minu lapsepõlv möödus selles valguses, et ma ei ole kindel, kui paljusid peresid ma üldse mäletan ja tean, kus pereisal ei oleks olnud alkoholiprobleemi. Alustades paraku minu enda omast. Kuna ma olen pärit nö depressiivsest Eesti väikekülast, siis kahjuks oli alkoholism täiesti tavaline nähtus. 

Ma tahaksin veidi jagada oma lugu ja oma otsinguid sellest, missugune on olnud minu kogemus, kui ma olen püüdnud mõista mida ma teha tahaksin. Vahepeal on need otsingud olnud väljakannatamatult rasked, mina oma obsessiivse ja süstemaatilisust armastava olemusega olin kohati lausa agoonias selle sihitu elamise tõttu...

Paari aasta tagune mina vaataks tänast Helenit õudusega ja mõtleks, et ma olen arust ära. Kuidas saab elada nii ebastabiilset elu, et ei ole õrna aimugi mis paari kuu pärast saab ja mille eest ma siis üüri maksan? 

Vastutus ja koormus oli suur ning singli andsin ma välja juba haiglas olles, sest haigestusin kolmandat korda meningiiti. Kuigi ma sain aru, et ma olin endale liiga teinud, ei saanud ma aru, et peaksin kartma läbipõlemist.

Please reload

KUIDAS MA HAKKASIN VÄRVIDELE TÄHELEPANU PÖÖRAMA?

Me kipume end ümbritsema värvidega mis on vastavuses meie emotsioonidega. Tihti seda enesele teadvustamata. Viis aastat tagasi, kui ma olin oma elu madalaimas punktis, ei mõelnud ma sellele mida ma kannan ja ei pannud tähele, et ma olin koguaeg riietatud justkui nagu läheksin matustele.

Esimene kord kui keegi minu tähelepanu sellele juhtis, oli, kui ma läksin ühe ravitseja juurde. Ta küsis, et kas ma olen tähele pannud, et kõik minu seljas on must. Ja ma tõesti ei olnud sellele tähelepanu pööranud. Tähendab, muidugi ma nägin seda, aga see ei tundunud mulle kuidagi veider või tavatu. Pärast seda märkust mäletan ma, et esimese asjana hakkasin ma kandma värvilist aluspesu ja ostsin samuti mõne värvilise T-särgi. Hiljem aga unustasin kogu vahejuhtumine, kuni viimase ajani.

Kuni 22 eluaastani pidasin ma eduks ekslikult materiaalset rikkust

MILLELE PEAKSIME TÄHELEPANU PÖÖRAMA?

Selle kohta on avaldatud väga palju erineva käsitlusega uurimustöid, et kuidas siis ikka värvid meid mõjutavad. Ka mina olen mõndasid neist lugenud ning ma olen kindel, et psühholoogiline efekt on märkimisväärne, aga sealjuures ma usun, meie meeleolu või enesetunne ei muutu kardinaalselt lühikese aja jooksul. Kui me tõesti teadlikult ja süstemaatiliselt võtame seda arvesse ja ümbritseme end värvidega, siis saavad alguse esimesed muutused. Isegi kui me neid esialgu tähele ei pane.

Kuni 22 eluaastani pidasin ma eduks ekslikult materiaalset rikkust

ABI AROOMITERAAPIAST

Sama lähenemist kasutan ma ka aroomiteraapias. Ma armastan magusaid lõhnu ja mul on kodus terve hunnik erinevaid eeterlikke õlisid, küünlaid ning kui mul on eriline madalseis, siis põletan ma ka viirukit. Talvisel ajal leian ma, et see on eriti terapeutiline ja rahustav, kui ma ümbritsen end magusate lõhnade ja kirgaste värvidega.

Praegusel aastaajal on minu üheks lemmikuks sandlipuu. Sellel on väga sügav ja magus puidu lõhn ning on ka üsna selge miks see meeldib mulle eriti nüüd. Sandlipuu on rahustava toimega ning aitab vähendada stressi ning aitab kaasa isegi depresioooni seljatamisele. Tänu oma antiseptilistele omadustele on ta hea ka hingamisteede korras hoidmiseks. Seda teades saan ma paremini aru miks ma valisin endale talviseks perioodiks parfüümi mis sisaldab sandlit. Ma valisin selle enda sisetunde järgi ning alles hiljem koostist lugedes panin kaks asja kokku. Valituks osutus Guerlain' Mon. Selleks talveks mulle tõesti ideaalne. Seekord leidsin ma ta Kaup.24-st veidi rahakotisõbralikuma hinnasildiga. Tema magus sandli aroom käib minuga kaasas terve päeva ja aitab hoida head enesetunnet üleval. Ma kipun alati tegema kõik endast oleneva, et tunneksin end hästi kui meie päevad on lühikesed ja pimedad, et väsimus ja stress maha ei murraks.

Kuni 22 eluaastani pidasin ma eduks ekslikult materiaalset rikkust

MILLEST SAAVAD ALGUSE MUUTUSED

Suured muutused saavad alguse väikestest ning me ei tohiks alahinnata meid ümbritsevate värvide ja aroomide jõudu, mis võivad parandada meie tuju ja enesetunnet. Väikeste sammude haaval, ning enne kui me arugi saame, on elu meie jaoks õigel kursil!

bottom of page