top of page

BRASIILIA

1. MAI 2018

PLUSSID

Aastaringselt soe kliima

Väga sõbralikud, soojad ja abivalmid kohalikud

Meelelahutuse valikuid on laialt ja igale maitsele

Poodlemise huvilistele suurepärased kaubanduskeskused

Ilusad pargid

MIINUSED

Kõrged elamiskulud ja kallid teenused

Väga kuritegelik ja suur röövimiste oht

Suur tööstuslinn, kus palju peale linnaga tutvumise teha ei ole

Aastaringselt vihmane ja kõrge niiskustasemega

Linnaõhk on saastatud ja pidevalt on linnas udu

Ilma Portugali keeleta on raske hakkama saada

Liiklus on tihe ja palju ummikuid

Nädalavahetusel sõidavad kõik linnast välja ja linn on tühi

MILLAL MINNA?

Parim ​aeg maa külastamiseks on temperatuuri silmas pidades märtsist maini ning oktoobris ja novembris ehk sügisel ja kevadel. Sel ajal on seal palju päikeselisi päevi ja temperatuur pole liiga kõrge. Brasiilia suvi, mis kestab detsembrist veebruarini, on väga sajune, kuum ja niiske. Kui soov on sambakarnevali vaatama minna, tuleks reis planeerida veebruarikuusse.

KLIIMA?

Brasiilia suurimas linnas, São Paulos on mussooni mõjutustega subtroopiline, niiske kliima, tänu sellele on seal aastaringselt soe, keskmiselt 17-25 kraadi. Kõige sajusemad ja palavamad kuud on detsembrist veebruarini.

HINNATASE?

São Paulo on suurlinn ning sealne hinnatase on suurlinnale kohane. Võrreldes ülejäänud Brasiiliaga on nii elamiskulud, toit kui teenused kallimad.

TURVALISUS?

Nagu ülejäänud Brasiilias, näeb ka São Paulos külg-külje kõrval sügavat vaesust ja jõukust. São Paulo ei ole turvaline linn ning seal peab ringi liikudes olema väga ettevaatlik, et ei jääks ilma oma väärisasjadest või hullema variandina, oma elust. Enne reisile minekut on väga soovituslik viia end kurssi, missuguseid linnaosasid vältida ja kus ööbida, et valituks osutuks ikka turvaline piirkond.

KULUD INIMESE KOHTA (EURODES)

MIKS BRASIILIA JA SÃO PAULO?​

 

Brasiilia on kindlasti üks minu lemmik riike ja Brasiilia portugali keel on eesti keele kõrval minu lemmikuim keel - imelise kõlaga ja helisev.

Ometigi valisin ma Brasiilia reisisihina üsna juhuslikult, sest Lufthansal oli parasjagu väga soodne pakkumine ning Brasiilia tundus imeline riik, mida külastada. Kohapeal sain sellele tundmusele ka kinnitust. Brasiilia reis oli minu jaoks üks pikemaid, olin seal tervelt kuu aega. Kuna seal oli väga palju näha ja teha, siis jagunes kuu peaaegu võrdselt nelja kohaliku sihtpaiga vahel.

Saabumisel kaks ööd São Paulos, sealt edasi üle nädala Amazonases, kümme päeva Rio de Janeiros ja viimane nädal Foz do Iguaçus.

Kuid Manilas on siiski midagi, mida mujalt ei leia. Teadsin, et Manilas asub, Hiina järel, üks Aasia parimaid turge, Greenhills, kust leiab absoluutselt kõikide brändide toodangut, tõsi küll, tegemist on siiski replicatega, ei saanud me seal käimata jätta. Hinnatase oli sõltuvalt replica kvaliteedist väga erinev...

Suundusime oma kodu lähedale metsa öist matka tegema. Otsisime üles vaatlustorni, millest soovitati keskööpäikest nautida. Päikest me pilvede pärast küll ei näinud, aga saime nautida polaarpäeva võlusid. Jalutasime kell kaks öösel metsas, väljas täiesti valge ning kuulasime linnulaulu...

Ja nüüd ma avastasin, et olen liikunud ühest äärmusest teise. Paar aastat tagasi oli mul raske teha midagi muud peale vedelemise. Nüüd on mul raske vedeleda. Ja äärmused ei tähenda juba eos midagi head...

Sel juuniküüditamise mälestuspäeval, 14. juunil tundsin endas väga suurt raskust ja hakkasin veidi lähemalt uurima, kuidas puudutas küüditamine minu peret ja lähedasi.

Tean, et minu vanavanaisa küüditati ning Eestisse ta enam ei naasnud. Minu elukaaslase...

Loomulikult häiris mind tema üleolev suhtumine, sest klient ei oska ega pea teenindajale peale vaadates aru saama, kas ta töötab seal või on ta asendaja mujalt. Kohe kui tundsin ebameeldivat reaktsiooni, mis mul tekkis, tunnetasin oma keha ja lähenesin olukorrale empaatlisest, sest tegelikult on see inimene ju õnnetu...

Please reload

KUI KULUKAS ON BRASIILIA?

Brasiilia reis on olnud Bali kõrval üks minu kulukamaid. Esiteks oli tegemist pika perioodiga ning teiseks moodustasid siselennud 20% ja rahvusvahelised lennud teise 20% kogu reisi kulust. Kuna ma olen hinnatundlik reisija, siis ööbimispaigad olid väga tagasihoidlikud ja süüa tegin enamasti oma apartemendi köögis, tänu sellele olid kohapeal kulud väiksemad.

Ilma siselendudeta ei oleks aga paraku kuidagi hakkama saanud, sest Brasiilia on peaaegu sama suur nagu Euroopa. Minu valitud sihtkohad olid aga kolmnurkselt üle kogu riigi ning Amazonases asuvasse Manausse ei pääsegi muud moodi kui mööda merd või lennukiga. Maismaa kaudu pole see praegu veel võimalik, sest Manausse ei vii ühtegi teed. Oleksin võinud ka sõita Riosse, São Paulosse ja Foz do Iguaçus bussiga, kuid üle 1000 km pikkused marsruudid ei õigustanud aja ega energiakulu, kui kokkuhoid oleks lõpuks olnud vaid mõnisada eurot ning Amazonasesse oleks pidanud ikkagi lendama.

Esimene päikeseline hommik

MIKS SÃO PAULO?

Minu esimeseks peatuspaigaks oli São Paulo, sest maandusin Guarulhose lennujaamas. Et seal linnas ei soovitatud väga palju aega veeta, jätsin São Paulo avastamiseks üksnes kolm päeva.

Tegemist on tööstuslinnaga, mis on rahvaarvult üks maailma suurimaid. São Paulos ja selle ümbruses elab kokku üle 30 miljoni inimese.

Juba siis kui lennuk hakkas São Paulo kohale jõudma, tundus et tegemist on lõputu linnaga. Majade rägastik ulatus kaugemale kui minu silm seletas. See oli uskumatu vaatepilt. Kindlasti kõige suurem linn, mida olen näinud. Kohalikud rääkisid, et nemadki ei oska seal orienteeruda ning tunnevad vaid väga väikest osa linnast. Seesuguste mastaapide juures on see arusaadav. São Paulo pidavat olema nii suur, et erinevates linnaosades on isegi erinevad dialektid.

Esimene päikeseline hommik

MIDA KUJUTAB ENDAST ETTE COACHSUFING?

 

São Paulo oli esimene ja seni viimane kord kui ma kasutasin coachsurfing.com-i. Ehk siis ööbisin kohaliku juures, kes majutas mind oma kodus. Õnneks vedas mul ja ma satusin ülimalt toreda paari juurde, kellel oli imearmas kass ja kes olid igati huvitatud ka linna tutvustamisest. Ilma nendeta ei oleks ma kindlasti sattunud paljudesse ägedatesse paikadesse. Ilmselt juba seetõttu, et osasid paiku pidasin üksi uitamiseks liialt ohtlikus.

Sain ära käia näiteks kohalikul väliturul, mis võlus oma mõnusa meeleoluga ja kus esinesid muusikud, mängis Brasiilia funk ja müüdi igasugust vinget käsitöökraami. Äärmiselt huvitav oli veel kohaliku jalgpallimatši vaatamine, sest brasiillased elavad omadele kaasa 500% kirglikumalt kui meie oleme harjunud.

Samuti tutvustas võõrustaja São Paulo Hiinalinna, mis on tohutult suur, sest üllatuslikult elab maailma suuruselt teine hiinlaste populatsioon, Hiina järel, just nimelt Brasiilias. Samuti nägin ära São Paulo vanalinna, mis oli imeilus ja et tegemist oli sambakarnevalieelse ajaga müüdi kõikjal meeletus koguses sulgi, pärleid, kristalle ja kõike, mis vähegi sätendas.

Esimene päikeseline hommik

MIS ON REISIL MINU SUURIM NÕRKUS?

 

Seal oli metsikult ehtekaupluseid, liialdamata iga teine pood. Neist sai ka ise ehete meisterdamiseks materjali osta ja valik oli meeletu. Hiinalinnas olid hinnad soodsamad ja sai üsna taskukohaselt söömas käia. Endalegi üllatuseks ostsin juba reisi alguses sealt hunniku soodsat misosupi materjali. Loomulikult polnud kuigi hea mõte vedada džunglisse ja teistesse sihtkohtadesse oma supikraami ja nipsasju, kuid minu suurimaks nõrkuseks on reisidel suveniiride, kingituste ja muidu põnevate asjade, mida ma mujalt ei leia,  ostmine. Kõik, mis on vähegi eksootiline, läheks hea meelega mu reisikotti. See on ka põhjus, miks ma Kuubalt tagasi tulles pidin pool oma käsipagasi sisu põue toppima. Ma võin minna tühja kohvriga reisile, aga tagasi tulles ei lähe selle lukk enam kinni.

Teeääres võis märgata palju inimesi kes tööle minekuks tee ääres häältasid

MIDA SÃO PAOLOS VÄLTIDA NÄDALAVAHETUSEL?

 

Esimesel päeval ei ostnud ma vanalinnast siiski piisavas koguses nodi ja ma tahtsin järgmisel päeval sinna tagasi minna, et soetada veel mõned kingitused. Minu võõrustaja andis kohale jõudmiseks vajalikku infot, nagu bussi ajad, numbrid ning lootsin ise ilusti kohale jõuda. Kuna oli pühapäev, siis oli kogu linn kahtlaselt vaikne. Selgus, et võõrustaja unustas mainida, et tegelikult on pühapäeval kõik vanalinna poed suletud. Inimesed sõidavad nädalavahetuseti linnast välja mere äärde ja São Paulo on sisuliselt tühi nagu tondiloss. See on minu jaoks endiselt midagi harjumatut, sest Eestis on poed lahti ka riigipühade ajal.

Teekond vanalinna, inimtühjadel tänavatel oli väga hirmutav. Tänavatel, kus päev varem oli inimmassis isegi raske liikuda, ei olnud mitte ühtegi inimest. See muutis mind väga paranoiliseks. Korra tabasin end mõttelt, kas midagi väga hirmsat on juhtunud, et kõik inimesed on ühtäkki kadunud?

Brasiilia on tuntud kuritegevuse rohkuse poolest ja mina olin enne reisi ette valmistunud, et pean kõikjal olema väga ettevaatlik. Seal tühjadel tänavatel kõndides vaatasin küll vist iga kümne sekundi tagant üle õla ning oma kotist hoidsin ekstra kõvasti kinni, juhul kui keegi oleks soovinud ootamatult kotijooksu teha, sest kotivargused on Brasiilias eriti tavapärased.

Teeääres võis märgata palju inimesi kes tööle minekuks tee ääres häältasid