top of page

SOOME

9. JUULI 2018

PLUSSID

Vähem turiste

Pole järjekordasid erinevatele vaatamisväärsustele

Soodsamad majutuse ja teenuste hinnad

Võimalus kogeda polaarpäeva

ja näha keskööpäikest

Avatud kõik matkarajad

MIINUSED

Pole lund ja seetõttu ei saa nautida Lapimaa mägedel talisporti

Husky ja põhjapõdra saaniga sõit välistatud

Ei näe Lapimaa talvele omaseid virmalisi

Palju sääski

MILLAL MINNA? 

Kõige populaarsemad on kahtlemata talvekuud detsembrist kuni veebruarini, mil on Lapimaa kaetud paksu lumevaibaga. Kuid järvede ja jõgede rohkuse tõttu sobivad sügis ja kevad hästi kalastamiseks ning matkamiseks suvi. Kuna Lapimaa regioon asub põhjapolaarjoonest üleval pool, siis saab suvisel ajal nautida keskööpäikest, mil päike ei looju aga talvisel ajal on päevavalgust vaid mõni tund.

 

KLIIMA? 

Lapimaal on subarktiline ja ka mandriline kliima, mida iseloomustava pehmed suved ja külmad ning lumised talved. Detsembrist kuni veebruarini on temperatuur -16 kuni 3 kraadi, langedes kohati isegi alla -30 kraadi. Suvel on temperatuur keskmiselt 10-15 kaardi. 

HINNATASE? 

Hinnatase on Soomele kohaselt väga kõrge, eriti talvisel kõrghooajal peab arvestama kõrgete hindadega ka majutuses. Teenused ja väljas söömine on kõrged aastaringselt. Autoga reisides peab arvestama ka kõrgete kohapealsete kütusehinadega, mis teevad reisi kulukamaks.

TURVALISUS? 

Põhja-Euroopale kohaselt väga turvaline ning järgima peab vaid tavapäraseid soovitusi.

KULUD INIMESE KOHTA (EURODES)

Ärge uskuge neid külajutu tasemel infokilde, kus keegi hoiatab 60eurose burgeri eest. Usun, et kui hästi otsida, siis leiab Eestistki sellise hinnaga burksi. Mina seda oma silmaga näinud pole ja ei näinud ka Islandil, aga kes otsib, see leiab. Lava restorani soovitan soojalt, minu jaoks oli see üks parim toiduelamus Islandilt.

Kuna ma veetsin eelmise aasta jaanipäeva Lapimaal, siis ehk suudan ma kedagi veel inspireerida seda imelist kogemust ette võtma ning 24tunnist päeva nautima minna. Tegelikult käib suvel sealkandis võrdlemisi vähe turiste. Et ma talvist Lapimaad näinud pole, siis saan kiita ainult suvist ja suvine oli lausa nii imeline, et sealt oli raske tagasi tulla, olen nüüd...

Kuid Manilas on siiski midagi, mida mujalt ei leia. Teadsin, et Manilas asub, Hiina järel, üks Aasia parimaid turge, Greenhills, kust leiab absoluutselt kõikide brändide toodangut, tõsi küll, tegemist on siiski replicatega, ei saanud me seal käimata jätta. Hinnatase oli sõltuvalt replica kvaliteedist väga erinev...

Ja nüüd ma avastasin, et olen liikunud ühest äärmusest teise. Paar aastat tagasi oli mul raske teha midagi muud peale vedelemise. Nüüd on mul raske vedeleda. Ja äärmused ei tähenda juba eos midagi head...

Loomulikult häiris mind tema üleolev suhtumine, sest klient ei oska ega pea teenindajale peale vaadates aru saama, kas ta töötab seal või on ta asendaja mujalt. Kohe kui tundsin ebameeldivat reaktsiooni, mis mul tekkis, tunnetasin oma keha ja lähenesin olukorrale empaatlisest, sest tegelikult on see inimene ju õnnetu...

Please reload

Kes sõidab jaanipäeval Lapimaale?

 

Meie esialgne plaan oli sõita Norra imelisi liustikke ja loodust nautima. Teadsime kohe, et meie reisi eelarve on olematu. Norras ööbimine oli meie jaoks üle mõistuse kulukas, seega plaanisime sinna sõita autoga ja sellisega, milles mahub magama. Ühtlasi saab autoga mugavalt erinevatesse paikadesse liikuda.

Kui hakkasin aga reisi eelarvet ja ajakulu kokku lööma, kukkus Norra plaan kohe ära ning kuna soovisime polaarpäeva vaatama minna, hakkasin hoopis Lapimaa kohta uurimistööd tegema. Mida rohkem uurisin, seda enam hakkas Lapimaa meile huvi pakkuma.

Miks me loobusime telgis ööbimisest?

 

Plaan oli endiselt minna autoga, olla kohapeal nädala, ööbida telgis ning teha ise süüa. Lõin kokku eelarve ning tundus, et 500 euroga võiksime kahe peale hakkama saada. 150-200 eurot kütusekuluks, 60 eurot telgi ja matkavarustuse rendile ning ülejäänud toidule ja erinevatele sissepääsutasudele.

Esialgne eelarve oli reaalsuses väga ebarealistlik, sest ma ei arvestanud, et Soomes on telgis ööbimine väga kulukas. Ühe öö hinnaks kujuneb seal koos varustuse rendiga 38 eurot.

See tundus telgis magamise eest ebanormaalselt palju, võib-olla olid mul ebareaalsed ootused, aga leidsin Airbnb'st hoopis Rovaniemisse korteri, mis oli soodsam kui telgis ööbimine. Seejärel oli selge, et saame reisi ette võtta.

Esimene päikeseline hommik

Kogu toidukraam Eestist kaasa

 

Et saaksime endile valmistada sama maitsvat toitu kui kodus, siis ostsin ma meile Eestist kaasa kogu vajaliku toidukraami. Soomes on väljas söömine väga kallis ja toidu kvaliteeti ei saa Eestiga isegi võrrelda, seega otsus ise toitu valmistada, tuli lihtsasti.

Kuna läksime kahekesi, oli autos ruumi palju ning esimest korda ei pidanud ma reisile minnes midagi kohvrist välja jätma. Võtsin kaasa kõike, mida vähegi tundus vaja olevat.

Esimene pikem autoreis

 

Sõita oli vaja üle 800 km ning eks ma veidi kartsin seda pikka sõitu. Varem on minu pikim teekond olnud 500 km. Pean tunnistama, et see 12 tundi autos polnud üldse raske. Minu heaks kaaslaseks on audioraamatud ning kui on veel hea reisikaaslane, kellega juttu jätkub kauemaks (nagu Löfbergs Lila reklaam juba lapsepõlves selgeks tegi), siis lendab aeg märkamatu kiirusega. Vahetasime iga 150-200 km järel juhti ning sõit polnud üldse nii väsitav nagu ma kartsin.

 

Päeval, mil kohale jõudsime oli tõesti ilus ilm. Pidime tegelikult juba päev varem sõitma hakkama, et päikeselise päevaga polaarpäeva nautida, kuid juhtus nõnda, et Taavi sai kõhugripi, mida mina esimesena põdesin ning lükkasime reisi päeva võrra edasi.

Hoolimata sellest, et olime 12 tundi roolis olnud ja kohale jõudes tohutult unised, läksime juba esimesel õhtul öist päikest imetlema. Taevas oli täiesti pilvitu ja mina ei suutnud oma elevust varjata! Polaarpäev võttis sõnatuks!

Esimene päikeseline hommik

Millal on Rovaniemis polaarpäev?

Polaarpäev kestab Rovaniemist juuni algusest kuni juuli alguseni ning sellel peroodil päike ei looju. Ma ei suuda uskuda, et ma juba varem pole Lapimaad oma reisiplaanidesse võtnud, sest ainuüksi polaarpäev on niivõrd erakordne. Kujutage ette, lähete kell 1 öösel välja ning tekib segadus, mis kell parajasti on - väljas on sama valge nagu päise päeva ajal. Päike ei kuku horisondist madalamale ning umbes kella kolmest öösel hakkab taas tõusma ehkki pole vahepeal loojunudki.

 

Et teiseks ja kolmandaks reisipäevaks lubas väga koledat ja vihmast ilma, jaanipäev ju siiski, siis plaanisime vihmase ilmaga käia Jõuluvana kontoris. Kui juba Lapimaal olla, ei saa seda atraktsiooni ometigi vahele jätta. Vihma kallas lakkamatult ning jõuluvana pargi ukse taga tabas meid ebameeldiv üllatus, nad olid kuni 25. juunini suletud. Rovaniemis ei ole palju vihmase ilma tegevusi, mida meie ette võtta tahtsime, aga nuputasime veidi ja otsustasime sauna minna.

Teeääres võis märgata palju inimesi kes tööle minekuks tee ääres häältasid

Mida teha vihmase ilmaga?

 

Rovaniemis on Kesärafla Sauna ehk tasuta saun kogu rahvale. Kui me sinna jõudsime, oli Taavi väga kahtleval seisukohal, et see on ilmselt ikka majutuse kasutajatele ja me ei saa sinna ju niisama sisse marssida. Tänapäeva ühiskonna mõjud - tundub, et tasuta ei saa midagi. Aga Rovaniemis sauna saab!

Ja tegemist on tõeliselt korraliku ja suure puuküttega meeste ja naiste ühissaunaga, mis on avatud kella 16-20. Sauna ees voolab jõgi, millesse end kasta ning sauna juures on restoran, kus saab end maitsvate burgerite, liha või karastusjookidega kosutada. Sellest saunast sai minu üks meelispaiku Rovaniemis, käisime seal viie päeva jooksul kolm korda. Ehk siis igal õhtul kui jõudsime varem linna tagasi, võtsime ette ka saunaskäigu.

Mida teha kui öösel pole und?

 

Kuna päeval aina sadas ja pärast saunast tulekut oli korralik rammestus kehas, tegime mõnusa lõunauinaku ning õhtul enam magama ei jäänud. Me ei hakanud lambaid lugema, vaid pakkisime asjad ning suundusime oma kodu lähedale metsa öist matka tegema. Otsisime üles vaatlustorni, millest soovitati keskööpäikest nautida. Päikest me pilvede pärast küll ei näinud, aga saime nautida polaarpäeva võlusid. Jalutasime kell kaks öösel metsas, väljas täiesti valge ning kuulasime linnulaulu. Mina muidugi mõtlesin, et kuidas töötab kohalikel lindudel ja loomadel bioloogiline kell - kui linnud kell kaks öösel laulavad, siis millal nad magavad, kui väljas on koguaeg valge? See oli tõeliselt huvitav ning soovitan kindlasti polaarpäevaga üks öine matk ette võtta. Meeldejääv kogemus on garanteeritud.