SINGAPUR

SINGAPURIST VÕLUTUD

23. APRILL 2018

PLUSSID

MIINUSED

Aastaringselt soe kliima

Väga turvaline

Inglise keelega saab kõikjal hakkama

Tolerantsus kõikide rasside ja usulahkude suhtes

Väga kallis

Sihtkohana pigem ühekülgne ja sobiv linnapuhkuseks

Ilm muutlik ja igapäevaselt on saju võimalus

MILLAL MINNA? 

Singapuri ilm on üsna ühtne aastaringselt, soe ja niiske. Kõige sajusemad on tavaliselt talvekuud.

Linna nautimiseks soovitatakse pigem vältida aega maist kuni septembrini, eriti juunit. Sel ajal on kõige palavam ning Sumatra metsatulekahjudest kanduv suits tekitab sudu. Kuid šoppama minnes on parim aeg just maist kunu juulini kui on käimas Singapore Great Sale, mil hinnad on tavaliselt 70% soodsamad.

KLIIMA? 

Singapur on ekvaatorile väga lähedal ning tänu troopilisele kliimale on seal aastaringselt niiske ja ühtlaselt kõrge temperatuur. Keskmiselt 23-31 kraadi, jaanuar on kõige sajusem ja tuulisem kuu ning Singapuris sajab keskmiselt lausa 167 päeval aastas.

HINNATASE? 

Singapur olles üks maailma kalleimaid riike, võib oma hinnatasemega endiselt üllatada. Hinnatase on kõrge kõikjal, alustades majutusest, teenustest ning lõpetades toiduga. Restoranis söömine on väga kulukas, kuid Singapuris on väga populaarsed Food Court'id ehk toidutänavad, kus lihtne toit on väga taskukohase hinnaga.

TURVALISUS? 

Tegemist on tõesti vgäga turvalise riigiga. Muidugi peaks olema tavapäraselt ettevaatlik, kuid isegi üksinda reisiv naisturist ei pea Singapuris end kuidagi ohustatuna tundma. Singapuris elavad koos harmooniliselt erinevad rassid ja usulahud. Suurimaks turvariskiks on ilmselt radikaliseerunud islamistid, kelle vastu riik väga tugevalt ka võitleb, suurendatud politseijõudude ja turvameetmetega.

KULUD INIMESE KOHTA (EURODES)

MINU UNISTUSE TÄITUMINE

Mul on alati olnud palju unistusi, pisemaid ja suuremaid, nii et sellega, et ma ei oska unistada, pole mul olnud probleeme. Üks minu unistus oli külastada Singapuri Marina Bay Sands hotelli. Ma isegi ei mäleta, kus ma seda hotelli nägin või miks ma selle endale pähe võtsin, aga ma teadsin, et ühel päeval tahan ma sukelduda sinna vägevasse taevaääre basseini!

Kui hakkasime planeerima oma Bali reisi, tundus ilmselge, et me käime ära ka Singapuris, sest niipea ei satu me ju uuesti sinnakanti. Etteruttavalt võin öelda, et ühe eraesinemise tõttu külastasin ma veelkord Singapuri juba kaks kuud peale esimest reisi.  

Suundusime oma kodu lähedale metsa öist matka tegema. Otsisime üles vaatlustorni, millest soovitati keskööpäikest nautida. Päikest me pilvede pärast küll ei näinud, aga saime nautida polaarpäeva võlusid. Jalutasime kell kaks öösel metsas, väljas täiesti valge ning kuulasime linnulaulu...

Tagasiteel koskede juurest leidsin enne rongile minekut liblikate parve. Tegin nendega rõõmsalt pilte, kui ühtäkki hakkas mind taga ajama mesilane. Ma ei olnud mitte kunagi mesilaselt nõelata saanud ja seetõttu polnud mul väga soovi kogeda seda sealgi. Saada teada, kas ma olen allergiline või mitte, asustuses pooleteise tunni kaugusel – ei aitäh! Kuid mesilasel olid teised plaanid ja sain oma esimese sutsu sõrme...

Loomulikult ei plaaninud ma minna slummidesse üksi uitama, vaid Rios tehakse spetsiaalseid favela-tuure. Kõlab jaburalt ja ohtlikult, aga koos paari automaatidega turvamehega viiakse turiste slummide vähem ohtlikesse paikadesse. Vähem ohtlik tähendab ilmselt seda, et sind ei ähvarda...

Turistidel oli võimalik minna end jõkke kosutama. Ainsad reeglid, mida silmas pidada olid, et kaldast ei tohi minna kaugemale kui kaks meetrit ning mehed ei tohi vette pissida. Sügavamas jõesängis leidub palju piraajasid ja kaimane ning pissimine oli keelatud, sest Amazonase jões elutseb pisike parasiitkala (Candiru), kes võib liikuda mööda sooja juga ülesse kusitisse ja...

Teekond vanalinna, inimtühjadel tänavatel oli väga hirmutav. Brasiilia on tuntud kuritegevuse rohkuse poolest ja mina olin enne reisi juba ette valmistunud, et pean kõikjal olema väga ettevaatlik. Seal tühjadel tänavatel kõndides vaatasin küll vist iga 10 sekundi tagant üle õla ning oma kotist hoidsin ekstra kõvasti kinni, sest kotivargused on Brasiilias eriti tavapärased...

Please reload

KES PÄÄSEVAD MARINA BAY SANDS’I TAEVAÄÄRE BASSEINI?​

Piletid Singapuri soetatud, asusin ühte oma pisikest unistust täitma.

Kuna reisifoorumites soovitati Singapuri planeerida vaid mõni päev, siis nõnda ma tegingi - jätsime endile Singapuri avastamiseks kaks ööd ja kolm päeva. Kaalusin pikalt, kas ööbida mõlemad ööd Marina Bay Sands'is või hoida veidi raha kokku ning ööbida üks öö mõnes kapselhotellis. Kapselhotellis on toaks tegelikult mõne ruutmeetrine ruum, millesse mahub su kohver ja voodisse sa ise.

Võin teile öelda, et isegi kapselhotellides ööbimine on Singapuris tohutult kallis. Singapuris on kõik väga kallis.

Et ma olin kogu aasta selleks reisiks raha kogunud, siis otsustasin, et ööbime mõlemad ööd Marina Bay Sands'is. Oleks võinud ju raha kokku hoida ja lihtsalt basseini külastada, kuid paraku polnud see võimalik, vähemalt mitte nii nagu mina unistasin. Sellesse erilisse basseini saavad ujuma minna vaid hotelli külastajad ning sellest, kas minna basseini lihtsalt vaatama või seda kogema, sündis minugi valik. Poolikult ei tahtnud ma oma unistust täita ning seetõttu oli kindel, et peame hotellis ööbima. By far oli minu jaoks tegemist kõige kulukama ööbimisega, mis ma olen reisidel võtnud.

Esimene päikeseline hommik

KUI KAUA PEAKS SINGAPURIS VIIBIMA?

 

Mina ei nõustu arvamusega, et pikemalt kui kolm päeva pole Singapuris midagi teha. Teha on seal väga palju, aga arvestama peab üsna suurte kuludega.

Singapur võlus igal juhul meid mõlemaid esimesest hetkest. Kõige lihtsamini kirjeldaksin mina Singapuri kui Aasia Saksamaad. Seal on Aasiale omane imeliselt soe kliima ja Saksamaale omane kord. Singapur on sealjuures üks turvalisemaid riike maailmas. Turistid, kellega me Balil tutvusime ning kes elavad Singapuris alaliselt, tõid samuti eriti esile Singapuri turvalisuse. Nende jutu järgi on seal nii turvaline, et näiteks üks nende sõbranna jäi umbjoobes muru peale magama ja ta ei pidanud isegi kartma, et temaga midagi juhtuks. Hommikul silus vaid riided sirgeks ja loivas koju. Meil sama plaani ei olnud, seega tundus, et turvalisuse pärast ei pea seal üldse muretsema.

Meid tervitas maailma parimaks lennujaamaks peetud Changi ja tõeliselt puhas ning organiseeritud riik. Ja loomulikult saab seal inglise keelega kõikjal hakkama, sest inglise keel on üks riigikeeltest.

IDEAALNE PAIK ELAMISEKS

 

Kuna ma olen kogu elu tahtnud elada mõnda aega Eestist eemal, siis igal pool, kuhu ma reisin, mõtlen alati, kas ma tahaksin siin elada? Alati kaasnevad sellega mõtted, et kuidas oleks siin töötada, kui lihtne oleks hakkama saada bürokraatiaga, kuidas on olukord arstiabiga jne.

Singapuris tundsin esimest korda, et seal riigis kujutan end reaalselt elamas ja töötamas. Ja üllatuslikult oli Taavi sama meelt. Teda võlusid suurepärases korras teed, mida mööda saab selles imelises kliimas vurada tsikliga aastaringselt.

Ainuke probleem on see, et need ajad, mil Singapuri oodati võõrtöölisi avasüli, on möödas. Korraliku töökoha saamiseks on vaja kutset Singapurist ja kui sa ei ole just väga nõutud spetsialist, pole seda kutset saada sugugi kerge. Samuti on elamiskulud üüratud ja korterite üürihinnad umbes kümme korda kõrgemad kui Tallinnas. Et mul elab Singapuris tuttavaid, viisin end veidi sinna kolimise võimalusega kurssi ning sain aru, et see saaks olema keeruline. Kindlasti mitte võimatu, seega pole seda mõtet me päris maha matnud.

Teeääres võis märgata palju inimesi kes tööle minekuks tee ääres häältasid

SINGAPURI MUUTLIK ILM

 

Singapuri ilmad on aastaringselt väga ettearvamatud, nii oli ka meie sinna saabumise ajal. Esimese asjana tahtsime küll minna basseini juurde, aga kuna oli pilvine ja kõhud tühjad otsustasime minna linna. Otsisime Tripadvisorist välja toidutänava, mida soovitati külastada ning tegime kiire lõuna. Toidutänava toit on seal kõige tskukohasem. Restorani hindadele meie hammas peale ei hakka. Jalutasime ka veidi ringi, aga kuna tegemist oli ärihoometest ümbritsetud piirkonnaga, siis ei olnud väga palju seal vaadata. Kui päike hakkas taas pilve tagant piiluma, otsustasime minna oma hotelli nautima.

Sinna tagasi jõudes oligi päike väljas ja võtsime suuna basseini juurde. Taevas oli täiesti sinine ja tundus, et lõpuks saame nautida basseini ääres päikest. Basseinis saime vaid viis minutit teha pilte, kui kusagilt tulid tormipilved ja hakkas meeletult sadama. Mina mõtlesin, et ehk see läheb mööda ja jäin basseini äärde ootama, Taavi läks tuppa magama, kahjuks keeras ilm totaalseks rajuks. Kohvikust lendasid salvrätid ja toidujäägid basseini ning üle selle ääre alla.

Tundus, et tolleks päevaks oli basseini nautimine läbi ja pidi leppima pelga viie minutiga.

Teeääres võis märgata palju inimesi kes tööle minekuks tee ääres häältasid

LUKSUSLIK MARINA BAY SANDS'I KAUBANDUSKESKUS

 

Marina Bay Sands ei ole ainult hotell, vaid lausa meelelahutuskompleks - üle tee asub suur kontserthall, kaubanduskeskus, kasiino ja palju erinevaid söögikohtasid. Otsustasime samuti minna kaubanduskeskusesse kolama. Kuna seal on esindatud kõik maailma kalleimad ja luksuslikuimad brändid ning tavaliseks kliendiks on pigem Aasiast pärit jõukamad inimesed, siis sisseoste ei plaaninud me seal tegema hakata. Kui me kallitesse kohtadesse läheme, teeme omavahel alati nalja, et peaks küsima: „Vabandust, kus on need vaestele mõeldud allahindluse stendid?“. Naljatasime ka seal ning nägime ühte meeste kvaliteetriiete kauplust, mille päevasärkide hinnad on tavaliselt üle 250 euro. Kuna nad hakkasid oma poodi kinni panema, oli kogu kaup -90%. Sellised hinnad meile sobisid ja Taavi leidis endale hunniku kvaliteetset kraami, seega saime ka šopata.

KUI KALLIS ON SINGAPURIS RESTORANI LÕUNA?

 

Restoranides einestamine on Singapuris ülikallis. Marina Bay Sandsis oli üks Itaalia restoran, kus mõtlesime, et teeme väikese lõuna, võtame pastad ja sedasi ei lähe ju hind väga kõrgeks. Meid paigutati istuma ning alles siis märkasime, et tegemist oli Forbes'i nelja tärni restoraniga. Lõpuks lahkusime oma lõunalt 80 eurose arvega, kuigi sõime kahepeale ühe eelroa ja kaks pastat. Vau! Singapur oli veelgi kallim kui me esialgu arvasime!

Õhtul otsustasime ära käia sealses kasiinos, sest tegemist oli tõesti tohutult suure kompleksiga, tahtsime näha missugune näeb välja maailma mõistes suur kasiino. Otsustasime, et võtame mõlemad 100 Singapuri dollarit ja vaatame, kas suudame suurema summaga välja jalutada. Ega seal kasiinos väga meeldiv olla ei olnud, sest seal oli lubatud suitsetada. Praegusel ajal tundus see totaalselt ebanormaalne. Minul hakkas suitsuhaisust halb ja rahast kahju. Kõike ma oma 100 dollarist maha ei mänginudki. Olgem ausad, ega me väga hästi saanudki aru, mis me seal teeme. Tõmbasime mänguautomaatides kange ja meil oli lihtsalt niisama lõbus. Ühtegi kasiino lauda isegi ei proovinud. Enamik Aasia turiste mängisid seal meie jaoks täiesti võõrast hasartmängu. Kõik vaatasid laudades istudes telekat, kus keegi teatas numbreid ja tähti, aga meie aru ei saanudki, millega oli tegemist.

Teeääres võis märgata palju inimesi kes tööle minekuks tee ääres häältasid

KUS SINGAPURIS SOODSALT ŠOPATA?

 

Järgmisel päeval otsustasime minna kuulsale ostlemistänavale Bugis Streetile, kus on soodsaid järele tehtud kaupasid. Väga huvitav oli seal lähedal asuv Bugis Junktion toidutänav. Hommikul oli seal tohutu sagimine, kõik ostsid erinevaid hommikusööke ning minu jaoks oli see kõige suurema ja huvitavama valikuga tänavatoidu koht, mida ma olen näinud. Ostsime sealt pulga otsas omletipalle ja erinevaid kummalisi Aasia toite, mille sisu me täpselt ei tuvastanud, kuid kõik maitses ülihästi! Singapuris läksime me üsna hulluks tassikookide ostmisega. Nii Marina Bay Sandsi kaubanduskeskuses kui Bugis Streetil oli nende valik väga suur ja need olid ülimaitsvad.

MISSUGUNE ON SINGAPURI KAUBAVALIK?

 

Mina veetsin Bugis Junktioni kaubanduskeskuse ühes ehtepoes vähemalt tunni, sest valik ajas silme eest kirjuks. Taavi oli väga kannatlik, kuid otsustasime eraldi poodlema minna. Seal oli šoppamine juba taskukohasem ja mina sattusin ühe eriti hea lõpumüügi peale. Kõikide riiete hinnad olid 70-80% soodsamad, aga ainus reegel oli, et riideid ei tohtinud selga proovida ja puudus tagastamise võimalus. Väga huvitav taktika! Sellist asja polnud ma varem kohanud, kuid kuna tegemist oli kvaliteetsete ja ägedate riietega, siis otsustasin mõned asjad soetada. Hinnad olid nii soodsad, et tekkis tagurpidine psühholoogiline efekt, et kas mul ikka on vaja seda kümneeurost kleiti. Tagantjärele mõtlen, et oleksin pidanud seal vist rohkem ostlema. Kogu riiete valik poodides oli Euroopa kaubandusest tõesti väga erinev, poodide lõikes väga sarnane, kuid pigem mitte minu maitsele. Kuna kaubanduskeskus oli tõesti väga suur ning läbi mitme korruse, siis ega me paljudesse poodidesse ei jõudnud, sest tahtsime veel Bugis Streetil ära käia.

See oli tõeliselt suur ja soodne Aasia stiilis turg. Mina ostsin sealt endale näiteks ühe koti, millelt puudusid firma sildid, aga võrreldes 1500eurose originaaliga, maksis see vaid 20 eurot. Valik oli kirju ning sinna peaks arvestama seiklemiseks vähemalt paar tundi.

Tagasi hotelli jõudes oli väljas endiselt pilvine ja päikest me palju ei näinudki. Taavi otsustas magada ja mina läksin basseini äärde. Basseini pärast me selle hotelli valisime, seega tahtsin veidi rohkem seda nautida.

Teeääres võis märgata palju inimesi kes tööle minekuks tee ääres häältasid

MIDA TEHA SINGAPURIS ÕHTUL?

 

Õhtul oli meil plaanis vaadata Marina Bay Sandsi kuulsat tasuta valgusshowd ning külastada öösafarit Singapuri loomaaias. Ajal, mil meie Singapuris olime, algas show kell 19:30, kuid vastavalt päevale ja aastaajale võis see muutuda. Kuna show on tasuta ning rahvast tuleb sinna palju, soovitan pigem varem kohale minna, et saada mõnus istumiskoht. Eriti hea mõte on kaasa võtta istumisalus või tekk. Valgusshow leiab aset kuulsas Gardens By the Bay aias, mis on Marina Bay Sandsi tagahoovis. Show on tõesti imeline ja soovitan seda kindlasti külastada. Ostsime piletid ka aeda, et saaksime kuulsate tehispuude peale kõndima minna, aga samal päeval me neid kasutada ei jõudnud, sest valgusshowd soovitati vaadata just alt. Pärast show vaatamist võtsime takso, et sõita Singapuri teise otsa, üsna Malaisia piiri lähedale, loomaaeda. Otsustasime külastada just Night Zoo'd, sest tavalistes loomaaedades oleme kõikjal maailmas juba käinud.

Teeääres võis märgata palju inimesi kes tööle minekuks tee ääres häältasid

KUIDAS ERINEB ÖÖLOOMAAED PÄEVASEST?

 

Loomaaed ei erinenud kuidagi ülejäänud Singapurist. Kõik inimesed oli väga sõbralikud ja ei olnud isegi võimalust seal eksida või millestki valesti aru saada. Kogu aeg oli keegi juhendamas. Jõudsime loomaaeda kell 21 ning kell 21:30 oli viimane loomade show amfiteatris. Seal saime näha erinevaid ööloomi. Öökulle, pesukaru, kes oskas ise prügi prügikasti panna, loomulikult kuulusid kogu show juurde erinevad heli- ja valgusefektid. Pärast showd sai loomadega pilti teha, aga paitada kahjuks ei saanud, ilmselgelt, kuigi mulle oleks see väga meeldinud. Pärast show’d võtsime ette bussiga retke läbi loomaaia. Kõiki loomi sai veidi lähemalt näha, sest ööloomaaia rajad olid veidike erinevad päevasest. Näiteks tiigreid lõvisid ja fruit bate nägime nii lähedalt, et oleksime saanud neile isegi läbi bussi akna peaaegu pai teha. Oli tõesti väga lõbus ja soovitan soojalt külastada loomaaeda ka öösel. Hoopis teistsugune kogemus.

MIDA SINGAPURIS VEEL NÄHA JA TEHA?

 

Järgmisel päeval lendasime juba tagasi Jakartasse, et alustada teekonda koju. Kuigi meil oli aega üsna vähe, otsustasime oma piletid Gardens By the Bay's ära kasutada ning võtta ette jalutuskäik tehispuudel. Botaanikaaeda ja Cloud Forestisse me kahjuks ei jõudnud, seetõttu oleksin olnud hea meelega Singapuris isegi nädala, et seal rahulikult sisse elada ja aega veeta.

See oleneb kindlasti reisijast, kellele missugune reisitempo sobib, kuid minule ei meeldi kõikjalt läbi tuisata ja parema meelega käin vaatamisväärsusi nautimas väga rahulikus tempos. Taavi võtaks isegi veelgi rahulikumalt kui mina. Selleks peab muidugi olema piisavalt raha, sest Singapuris sulab pangaarve rekordilise kiirusega.

Singapuris on ju veel Disney lõbustuspark, üks maailma suurim 167m kõrgune vaateratas Singapore Flyer, Marina Bay Sands’is suur kontserthall, kus on maailmatasemel muusikalid ja etendused, mida tasuks kindlasti külastada, seega on näha ja teha seal palju. Ja kui tahta ka Malaisiasse sõita, siis mina soovitan kindlasti olla seal kauem kui 3 päeva. Ma ei ole suurlinnade armastaja, aga Singapur on Rooma kõrval ainus, mis on mulle meeldinud. Tegemist on tõeliselt erilise ja ägeda riigiga, kuhu läheksin tagasi igal ajal!