FILIPIINID

26. AUGUST 2018

PLUSSID
Madalad elamiskulud nii toidu kui majutuse osas
Leiab läänelikke restorane kus toidukvaliteet on parem kui linnast väljaspool
Sõbralikud kohalikud
Imelised ilmad aastaringselt
Väga soodsad massaži ja muude iluteeniste hinnad
Originaalile identsete replica toodete ostmise võimalust
MIINUSED
Enamuses toidukohtades kohutavad toidud
Väga ülerahvastatud ja seetõttu pidevad ummikud
Poliitiliste probleemide tõttu väga levinud korruptsioon ja kuritegevus
Kui sinust aru ei saada, siis Filipiinod tihti ei ütle, et nad ei saa aru, vaid lihtsalt noogutavad, see tekitab suhtluses palju segadust
MILLAL MINNA?
Kõige populaarsem on kuiv periood, detsembrist kuni maini, mil Manilas on ka veidi madalamad temperatuurid. Temperatuuride erinevus on aastaringselt siiski vaid mõni kraad, kuid niiskel ajal sajab Filipiinidel palju ning seetõttu on turistide meelisaeg just kuival perioodil. Õhu niiskustase on kõrge aastaringselt.
KLIIMA?
Kõikjal Filipiinidel on troopiline savanni kliima. Kuna Filipiinid on ekvatoriaalses kliimavöötmes on seal aastaringselt võrdlemisi sama temperatuur, mis ei lange enamasti alla 21 kraadi ega tõuse üle 39, olles keskmiselt 29-31 kraadi vahemikus. Taifuunide periood on tavaliselt juunist kuni septembrini,
HINNATASE?
Võrreldes Euroopaga on Filipiinide hinnatase väga soodne, eriti majutuse ja teenuste osas, kõrgemaid hindasid võib kohata Lääne restoranides. Turistina on võimalik Filipiinidel nautida erinevaid iluteenuseid ning külastada turistiatraktsioone väga soodsate hindadega.
TURVALISUS?
Turistid peavad kindlasti olema tavapärasest ettevaatlikumad, eriti aladel kus võib kohata ka radikaliseerunud äärmuslasi. Narkootiliste ainetega ei tohiks end mingil moel siduda, sest karistused on karmid ning Filipiinidel rakendatakse endiselt narkootikumide omamise ja edasi müümise eest surmanuhtlust. Kuna omakohus on seal presidendi poolt lausa heaks kiidetud, siis kuritegevust on suurlinnades palju, enamasti õigustatakse mõrvasid narkokuritegudega, kuid kannatavad loomulikult ka süütud kõrvalseisjad.
Euroopa turistile on nuhtluseks kindlasti kõhuhädad, mida saab edukalt vältida pidevalt käsi desinfitseerides ja vältides toitu mis on kokku puutunud puhastamata veega. Samuti jälgige alati, et taksojuhid paneksid taksomeetri tööle.
KULUD INIMESE KOHTA (EURODES)

Ärge uskuge neid külajutu tasemel infokilde, kus keegi hoiatab 60eurose burgeri eest. Usun, et kui hästi otsida, siis leiab Eestistki sellise hinnaga burksi. Mina seda oma silmaga näinud pole ja ei näinud ka Islandil, aga kes otsib, see leiab. Lava restorani soovitan soojalt, minu jaoks oli see üks parim toiduelamus Islandilt.
Kuna ma veetsin eelmise aasta jaanipäeva Lapimaal, siis ehk suudan ma kedagi veel inspireerida seda imelist kogemust ette võtma ning 24tunnist päeva nautima minna. Tegelikult käib suvel sealkandis võrdlemisi vähe turiste. Et ma talvist Lapimaad näinud pole, siis saan kiita ainult suvist ja suvine oli lausa nii imeline, et sealt oli raske tagasi tulla, olen nüüd...
Ja nüüd ma avastasin, et olen liikunud ühest äärmusest teise. Paar aastat tagasi oli mul raske teha midagi muud peale vedelemise. Nüüd on mul raske vedeleda. Ja äärmused ei tähenda juba eos midagi head...
Loomulikult häiris mind tema üleolev suhtumine, sest klient ei oska ega pea teenindajale peale vaadates aru saama, kas ta töötab seal või on ta asendaja mujalt. Kohe kui tundsin ebameeldivat reaktsiooni, mis mul tekkis, tunnetasin oma keha ja lähenesin olukorrale empaatlisest, sest tegelikult on see inimene ju õnnetu...
Ühel hetkel hakasin tundma nagu ma oleksin taas depressioonis. Leidsin end mõtlemast, et mul oli elus ju kõik päris hästi, et miks ma siia tulin, nüüd olen tagasi oma kõige hullemas mustas augus. Kaheksandal päeval nutsin ja tundsin, et ma ei taha mediteerida, ma ei taha seal enam olla ja tahan koju ära. Nende tunnetega aitas mul toime tulla õpetaja. Kuna ma sain ise aru, et ma kogen samu emotsioone mida depressiooni ajal, siis...
Miks Filipiinid?
Mõte Filipiine külastada tuli mul siis, kui nägin sõbra sotsiaalmeedia kontodel imelisi pilte sealsetest paradiisirandadest, rõõmsatest inimestest ning tõeliselt kaunist metsikust loodusest.
Teadsin, et tahan minna siis, kui mul on sünnipäev ning Eestis parajasti südatalv, mis on Filipiinide külastamiseks ühtlasi ka parim aeg.

Kui pikalt peaks reisi ette planeerima?
Mõte Filipiinidele minna ringles mul peas juba paar aastat kuid, ligi üheksa kuud enne planeeritud reisi algust hakkasin ma soodsaid pileteid ootama ja otsima. See tähendas, et ma vaatasin reaalselt iga päev Momondo-s erinevate marsruutide hindasid, et leida võimalikult soodsad lennud Manilasse. Kui kuus kuud enne soovitud kuupäevi pakkus China Southern Helsingist lende 500 euroga, müüsin reisiidee Taavilegi maha ning jäi üle vaid reisi planeerima ja ootama hakata.
Taavi jaoks oli tegemist esimese Aasia reisiga ning püüdsin teha omalt poolt kõik, et näeksime Filipiinide tõelist ilu ja Taavi esimene kogemus oleks eriti vahva.
Panin kokku üsna tiheda reisikava algusega Manilast:
28.01 Helsingi
29-30.01 Manila
30.01 Manila - Banaue (ööbuss)
31.01-02.02 Banaue
02-04.02 Sagada
04-05.02 Sagada - Manila (ööbuss)
06-08.02 Puerto Princesa
08-16.04 - El Nido
16-17.02 Puerto Princesa
17-22.02 Bohol
23.02 Helsinki



Mis on Manila peamine turismimagnet?
Manilasse maandusime pärast väga pikka, 36tunnist reisi läbi Hiina ning veetsime esimese öö just seal. Manila ei ole paik kus turistid väga pikalt peatuvad ja kui meie lend ei oleks Manilasse maandunud, siis ei oleks me eraldi sinna kindlasti sõitnud. Tegemist on hektilise ja ülerahvastatud linnaga, kus on ca 2 miljonit elanikku ning seal ei ole tõesti palju ilu mida nautida, vähemalt mitte midagi sellist, mida mina reisidel hindan.
Kuid Manilas on siiski midagi, mida mujalt ei leia. Teadsin, et Manilas asub, Hiina järel, üks Aasia parimaid turge, Greenhills, kust leiab absoluutselt kõikide brändide toodangut, tõsi küll, tegemist on siiski replicatega, ei saanud me seal käimata jätta.
Millega on kohapeal kõige soodsam liigelda?
Manilas liikusime ringi Uberiga, sest Uber oli väga soodne. Juhte oli palju ning seetõttu hinnatase madal. Umbes 20km sõitmise eest maksime alla kümne euro, kuigi istusime üle paari tunni ummikus. Sellega peab Manilas kindlasti arvestama, et Google Maps ja isegi Waze sõiduajad pole seal täpsed. Ummikud on igal kellaajal ning pika vahemaa sõitmisel tasub arvestada pigem paaritunnise varuga. Seetõttu on lühikese peatuse korral mõistlik võtta ööbimine lennujaama lähedusse.


Kas valida originaal või replica?
Greenhills kaubanduskeskus, mida külastasime, oli meeletult suur. Kummalisel kombel eksisteerivad samas kompleksis nii replica toodete müüjad kui paljud originaalbrändipoed. Veider oli näha kuidas Nike esinduskauplus konkureerib kõrval putkades kümme korda odavamate "Nike" toodetega.
Esimesel päeval leidsime koha, kus müüdi väga hea kvaliteediga päikeseprille ning ostsime mõlemad 20 euroga paari “Ray Ban'e”. Hea kvaliteedi all pean silmas muidugi head replica kvaliteeti, originaalidega ei anna neid isegi mitte võrrelda, sest replicad on rasked ning päikese eest nõnda ei kaitse nagu originaalid.
Kuhu kadus prilliputka?
Viimasel päeval läksime samasse keskusesse tagasi, et koju kingitusi osta ning, et ka mõnda paari prille kaasa osta ning me ei leidnud seda kohta enam üles. Olime seal turul reaalselt viis tundi ning enda arvates jõudsime pidevalt õigesse kohta, aga prillipoodi enam üles ei leidnudki. Täiesti vabalt võib olla, et putkade asukohad muutuvad.
Seega kasulik soovitus - kui sinna juba lähete ja mõne ägeda asja leiate, siis parem ostke see kohe ära, sest võib juhtuda, et hiljem ei leia enam õiget müügiputkat üles.



Mida leiab Greenhills'i keskuse turult?
Turg laius läbi mitme korruse ning teiselt korruselt võis leida näiteks kõikvõimalikke elektroonika vidinaid. Esimeselt riideid, kotte, aksessuaare, tõesti you name it ja see oli turul olemas!
Hinnatase oli sõltuvalt replica kvaliteedist väga erinev, kunstnahast kotid, ebakvaliteetsed kellad ja muud vidinad jäid enamasti mõne kuni paarikümne euro kanti. Korralike nahast disainerkottide hinnad olid üle 200 euro. Kõige kvaliteetsema nö A-klassi koti soetamiseks pidi välja käima üle 300 euro. Kuid see tähendas, et said endale koti, mis on tõesti täpselt nagu originaal. Iga õmblus, luku detail ja seerianumber kaasa arvatud. Kuulujutt räägib, et A-klassi tooted võivadki olla originaalid aga on valmistatud tehastes vahetuste vahepeal naha ülejääkidest, tehasetöölistele lisaraha teenimiseks.



Langesin pettuse ohvriks
Mina ostsin endale paar kotti, millest üks oli tõesti kvaliteetne, aga ülejäänud kahega sain korralikult petta. Ma ei pea ennast väga kergesti lollitatavaks ostjaks, aga seal lähevad silmad kirjuks. Tooteid on palju ning kui sul on mõne konkreetse mudeli vastu huvi, tasub kontrollida üle iga detail ning veenduda, et tegemist oleks kvaliteetse tootega.
Mina ei süvenenud piisavalt ning tulingi ära ebakvaliteetse kotiga. Nad teevad seal koti ja tulemasinaga küll trikke, et näidata kuidas täisnahast toodetega midagi ei juhtu aga kunstnaha puhul peaks samuti pikalt kotti põletama, et kotti kahjustada, selle paari sekundiga mil nemad katseid teevad ei juhtugi midagi.