top of page

WOWYAGER

MIDA PEAKS IGA NAINE TAMPOONIDEST TEADMA?

10. MAI 2018

SEE POSTITUS ON NAISTELE

See postitus on tõesti üksnes naistele. Kui sa oled üks 43% meestest, kes minu blogi loeb, siis ei paku järgnev postitus sulle ilmselt väga palju huvi.

Sellest teemast on küll palju räägitud, kuid pean tunnistama, et minuni jõudis info tampoonide kahjulikkusest alles viimasel ajal. Ilmselt ei ole ma lihtsalt ise viitsinud ega tahtnud süveneda. Lihtsam on elada oma elu harjumuspäraselt mugavustsoonis.

Alustan eelloost, mis andis mulle tõuke, et ma üldse hakkasin jälgima, millega ma kokku puutun ja mida võib see teha minu tervisele.

MIKS MA HAKKASIN PÖÖRAMA KODUKEEMIALE TÄHELEPANU?

Umbes 9 aastat tagasi, ajal kui ma olin teist korda meningiidiga haiglas, lõpetasin ma päevapealt pillide söömise. Kuigi ma ei tea, kas minu nõrgal immuunsüsteemil oli nendega seos, siis tol hetkel tundsin sisetunde ajel, et ma ei taha oma keha hormoonidega mõjutada ning panin nende tarvitamisele punkti. Teine asi, mille kasutamist muutsin ma tollal kardinaalselt, oli kodukeemia. Viskasin välja kõik tavalised puhastusvahendid ning hakkasin ostma looduslikke puhastusaineid. Siis ei olnud looduspoed veel väga levinud ning Tallinnas oli neid vaid paar tükki, millest ühes käisin oma puhastusvahendite varusid täiendamas. Aknaid ja peegleid puhastasin ainult puhta veega, nõusid ja erinevaid pindasid looduslike vahenditega. Seejärel unustasin kogu selle teema ja muid seesuguseid ümberkorraldusi oma elus ei teinud.

Sel juuniküüditamise mälestuspäeval, 14. juunil tundsin endas väga suurt raskust ja hakkasin veidi lähemalt uurima, kuidas puudutas küüditamine minu peret ja lähedasi.

Tean, et minu vanavanaisa küüditati ning Eestisse ta enam ei naasnud. Minu elukaaslase...

Loomulikult häiris mind tema üleolev suhtumine, sest klient ei oska ega pea teenindajale peale vaadates aru saama, kas ta töötab seal või on ta asendaja mujalt. Kohe kui tundsin ebameeldivat reaktsiooni, mis mul tekkis, tunnetasin oma keha ja lähenesin olukorrale empaatlisest, sest tegelikult on see inimene ju õnnetu...

Ühel hetkel hakasin tundma nagu ma oleksin taas depressioonis. Leidsin end mõtlemast, et mul oli elus ju kõik päris hästi, et miks ma siia tulin, nüüd olen tagasi oma kõige hullemas mustas augus. Kaheksandal päeval nutsin ja tundsin, et ma ei taha mediteerida, ma ei taha seal enam olla ja tahan koju ära. Nende tunnetega aitas mul toime tulla õpetaja. Kuna ma sain ise aru, et ma kogen samu emotsioone mida depressiooni ajal, siis...

Kursustele jõudes tuleb ära anda oma telefon ning kümne päeva jooksul ei saa osalejad välismaailmaga suhelda. Vipassana kursusel praktiseeritakse nn üllast vaikust, mis tähendab vaikust nii kehas, kõnes kui meeles. See hõlmab suhtlust ka üksteisega, sest teistega rääkimine ja isegi silma vaatamine on keelatud.

Alates ajast, mil ma olin 18, olen praktiliselt kogu aeg olnud püsisuhtes. Mul on alati olnud keegi, kellele mõelda ja kellega oma aega ja elu jagada ning isegi kui olen palunud paari päeva järele mõtlemiseks või omaette olemiseks, ei ole varasemalt minu soove austatud. Mäletan, kuidas aastaid tagasi soovisin kahte päeva üksinda olemiseks ning...

Please reload

MIS MU SILMAD AVAS?

 

Praegu, kus maailm on muutumas, on minugi silmad aina enam avanenud. Tasapisi olen loodustoodete vastu välja vahetanud ka oma ilutooted ja üle vaadanud, mida saan mina keskkonna heaks teha.

Suurima tõuke sain selleks, kui olin aasta tagasi reisil Singapuris. Kui käisime hommikul linna avastamas, tutvusime tänavatoiduga ja võtsime smuuti ülemaailmselt tuntud ketist. Jälgisin teenindajat toimetamas. Ta võttis plastiktopsi, valas sinna joogi, pani plastikkaane peale, plastikümbrise topsi ümber, plastikkõrre topsi ja viimasena pani ta kogu selle plastikukupatuse plastikkilekotti. Sel hetkel käis minus klõps ja ma tundsin, et see on nii kohutavalt vastutustundetu. Kui mõttetult me risustame loodust ja ühes sellega iseendid.

ESIMESED MUUTUSED

 

Sellest hetkest alates hakkasin oma harjumusi ümber kujundama. Poes käin riidest kotiga, puuvilju panen vaid biolagunevasse kotti või jätan kilekoti üldse võtmata ning nii palju kui leian, ostan orgaanilist ja võimalikult kvaliteetset toorainet. Saan oma energiataseme ja enesetunde järgi aru, et see muutus on mind juba praegu mõjutanud. Sellega seoses olen hakanud aina terasemalt jälgima kõiki oma harjumusi.

Olen juba mõnda aega mõelnud sellelegi, missuguseid intiimvahendeid ma kasutan ja kas need on ikka kõige õigem valik, kuid pikka aega ei võtnud ma selles osas midagi ette.

Pildisamine plaadikujunduse tarbeks

MIKS MA KIRJUTAN TAMPOONIDEST?

 

Nagu tellitult, puutusin tampoonide ja intiimsemate teemadega oma töö kaudu eriti lähedalt kokku.

Võtsin seda kui märki ja tegin endale selgeks, mis tegelikult sisaldub tampoonides, mida nii mina kui paljud naised oleme kui mitte pool elu, siis vähemalt palju aastaid kasutanud.

Asja lähemalt uurides, tekkisid mul lausa süümepiinad, et ma olen oma keha mürgitanud. Oleksin võinud ju juba aastaid tagasi võtta kasutusele looduslikumad ja end säästvamad vahendid. See võib pealtnäha tunduda märkamatu muutus, mida seesugune hügieenivahend meis põhjustab, aga igal otsusel, mida me teeme, on paratamatult tagajärjed, mida ei pruugi me kohe näha.

MIS ON TOKSILINE ŠOKK?

Tampoonidest põhjustatud toksiliselt šokist oleme ilmselt kõik kuulnud. Kui ma loen nendest hirmutavatest juhtumitest, siis iga kord tõmbab minu sees midagi krampi. Tegelikult ma saan ju aru, et midagi peab olema väga valesti kui naised puutuvad tampoone kasutades kokku nii suurte riskidega. See on harva esinev haigus, aga ma ei taha olla üks vähestest.

Toksiline šokk tekib väga laialt levinud bakterist, staphylococcos aurelius (stafülokoki bakter), mis toodab toksiini, mis omakorda imendub vereringesse. Toksiin vallutab üsna kiiresti meie immuunsüsteemi ja ründab meie suuremaid organeid, põhjustadeski toksilise šoki. See võib põhjustada neerude üles ütlemist, kopsude kokkuvarisemist ja väga rasketel juhtudel südame seiskumist. Kuigi toksilist šokki ei põhjusta ainult tampoonid, siis ca 50% teadaolevatest juhtumitest on esinenud tampoone kasutavatel naistel.

Pildisamine plaadikujunduse tarbeks

MISSUGUST OHTU VÕIVAD TAMPOONID TERVISELE KUJUTADA ?

Toksiline šokk pole kahjuks ainus risk, millele peaks tampoonide kasutamisel suuremat tähelepanu pöörama.

Enamus mitteorgaanilisi tampoone on valmistatud viskoosist – materjal, mis on valmistatud tselluloosi kiududest.

Kuigi viskoosi tooraineks on looduslik materjal, siis lõpp-produkti saamiseks kasutatakse palju kemikaale. Näiteks kloori, süsinikdisulfiidi, väävelhapet, leeliselist soodat, aineid mis lõpuks jõuavad kõik paratamatult meie kehasse.  Tupeseinte limaskest on õhke ning sealt kaudu imenduvad kõik ained meie kehase kergemini ja kiiremini, kui meie naha kaudu.

Ning selleks, et tampoonidel oleks säravvalge tulemus pleegitatakse tampoonides kasutatava materjali kiudusid tavaliselt klooriga. Pleegitamise järel võivad tekkida mürgised jääkained nagu dioksiin või DBP. Neid aineid seostatakse nt rinnavähi, immuunsüsteemi nõrgenemise ja endometrioosiga.

Tampooni sisestamise järgselt algab oksüdeerumise protsess, seejärel hakkavad vohama bakterid, millest omakorda annab meile märku ebameeldiv lõhn. Tampooni eemaldamisel jäävad peened kiud meie kehasse seniks, kuni keha need väljutab, aga kogu vahepealse aja imenduvad läbi õrna naha kahjulikud ained, mida on tampoonide valmistamisel kasutatud.

MISSUGUSED ON LOODUSLIKUD TAMPOONIDE ALTERNATIIVID?

Lugedes kõike seda, ei saanud ma aru, miks ma olen nii kaua oodanud, et vahetada oma intiimhoolduse vahendeid looduslikemate alternatiivide vastu, sest neid on olemas juba mitmeid.

Nö tavalistele tampoonidele on õnneks alternatiiviks tervist ja keha säästvad merekäsnast tampoonid, menstruatsioonianum ja 100% looduslikust puuvillast tampoonid.

Need alternatiivsed vahendid on ka tunduvalt säästlikumad rahakotile. Ühe tavalise tampooni hinnaks kujuneb ca 0.18 eurot. Kui arvestada, et ühe tsükli jooksul võib kuluda keskmiselt 20 tampooni, kulutab naine igakuiselt 3.6 eurot, aastas üle 43. Kaks merekäsnast tampooni maksavad aga 15 eurot, ning aasta kuluks tuleb seega umbes 5 eurot. Menstruaalanuma hinnad, mille kasutusiga on 10 aastat, jäävad 15-40 euro vahemikku.